Skip to main content
Home
    • Economics and Industry Standing Committee meet on 24/05/2019 (10:00 AM)
      Economics and Industry Standing CommitteeSitting Today (10:00 AM)
Hon. Laurie William Graham MLC
House:Legislative Council
Party:Australian Labor Party
Electorate:Agricultural Region
Inaugural Speech:

Inaugural Video:
Speeches by Hon. Laurie William Graham
Electorate Office:...
167 Fitzgerald Street
NORTHAM WA 6401
PO Box 446
NORTHAM WA 6401
Ph: (08) 9621 1999
Fax: (08) 9923 9222
Email: laurie.graham@mp.wa.gov.au


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
BIOGRAPHICAL DETAILS

GRAHAM, Hon. Laurie, MLC
Member for the Agricultural Region
Australian Labor Party


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Fortieth Parliament for the Agricultural Region on 11 March 2017 for the term commencing on 22 May 2017.

Parliamentary Appointments
Deputy Chair of Committees: 23 May 2017 - 15 May 2018.

Standing Committees
Member, Standing Committee on Uniform Legislation and Statutes Review: 23 May 2017 - present.

Domestic Committees
Note: Fulfils an advisory role concerning services provided to Members
Member, Parliamentary Superannuation Board: 25 May 2017 - present.


PERSONAL

Birth
21 November 1945, Geraldton

Marital Status
Married

Occupation before entering Parliament and Qualifications
Semi retired


AGRICULTURAL REGION - ELECTORATE PROFILE
Agricultural Region includes the Legislative Assembly electorates of Central Wheatbelt, Geraldton, Moore, and Roe.