Hon. Aaron Stonehouse MLC

House:Legislative Council
Party:Liberal Democrats
Electorate:South Metropolitan Region

Inaugural Speech:

Inaugural Video:

Speeches by Hon. Aaron Stonehouse
Electorate Office:...
Level 1, Sterling House
8 Parliament Place
West Perth WA 6005

Ph: (08) 9226 3550
Fax: (08) 9226 2976
Email: Aaron.Stonehouse@mp.wa.gov.au


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
BIOGRAPHICAL DETAILS

STONEHOUSE, Hon. Aaron, MLC
Member for South Metropolitan Region
Liberal Democrats


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Fortieth Parliament for the South Metropolitan Region on 11 March 2017 for the term commencing on 22 May 2017.

Standing Committees
Member, Standing Committee on Estimates and Financial Operations: 23 May 2017 - present.
Member, Joint Standing Committee on Audit: 13 June 2017 - present.
Co-opted Member, Standing Committee on Procedure and Privileges Committee - Standing Order 6(3): Recalling The Council: 19 September 2018 - 4 December 2018.

Select Committees
Chair, Select Committee on Personal Choice and Community Safety: 29 August 2018 - present.
Member, Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community: 17 October 2018 - present.


PERSONAL

Birth
29 June 1990, Subiaco, Western Australia.

Occupation before entering Parliament and Qualifications
Call Centre Manager, Sales Manager and Team Leader.


SOUTH METROPOLITAN REGION - ELECTORATE PROFILE
South Metropolitan Region includes the 15 Legislative Assembly electorates of Baldivis, Bateman, Bicton, Cannington, Cockburn, Fremantle, Jandakot, Kwinana, Riverton, Rockingham, Southern River, South Perth, Victoria Park, Warnbro and Willagee.