LEGISLATIVE ASSEMBLY ESTIMATES COMMITTEES 2018

 

View Video Archives of Estimates

 

 Budget Papers for 2018-19 


Tuesday, 22 May - Estimates Committees A & Estimates Committees B
Wednesday, 23 May - Estimates Committees A & Estimates Committees B
Thursday, 24 May - Estimates Committees A & Estimates Committees B


COMMITTEE A : TUESDAY, 22 MAY 2018

Full Daily Hansard

Full Supplementary Information (Not available)

TIME
ASSEMBLY CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
BROADCAST EXTRACT
9:00 AM

DIVISION 1 - PARLIAMENT

DIVISION 2 - PARLIAMENTARY COMMISSIONER FOR ADMINISTRATIVE INVESTIGATIONS 

 

Responsible Minister: SPEAKER

 
Sanderson
Punch
O'Malley
 
Nahan
Kirkup
Davies
 
 
BAKER

Division 1: Parliament

Broadcast

[Division 1: Supplementary Information]

 

Division 2: Parliamentary Commissioner for Administrative Investigations

Broadcast

[Division 2: Supplementary Information]

 

Division 16: Department of Primary Industries and Regional Development

Broadcast

[Division 16: Supplementary Information]

10:00 AM

DIVISION 16 - DEPARTMENT OF PRIMARY INDUSTRIES AND REGIONAL DEVELOPMENT (Services 1 to 5: Regional Development)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PREMIER

 
 
Sanderson
Punch
O'Malley
  
 
Blayney
Honey
Davies
 
 
BAKER
11:00 AM
 
Sanderson
Punch
O'Malley
 
Blayney
Honey
Davies
 
 
WINTON
 
12 NOON
 
 
Sanderson
Punch
O'Malley
 
 
Blayney
Honey
Davies
 
 
WINTON
 
1:00 PM
LUNCH BREAK
2:00 PM

DIVISION 3 - PREMIER AND CABINET


DIVISION 4 - PUBLIC SECTOR COMMISSION

 

DIVISION 5 - GOVERNOR'S ESTABLISHMENT


DIVISION 7 - SALARIES AND ALLOWANCES TRIBUNAL


DIVISION 15 - DEPARTMENT OF JOBS, TOURISM, SCIENCE AND INNOVATION (Service 1: State Development, Jobs and Trade)

 

LOTTERIES COMMISSION

 

 

 

PREMIER

 

 
Sanderson
Carey
Punch
 
Nahan
Kirkup
Davies
 
 
WINTON

Division 3: Premier and Cabinet

Broadcast

[Division 3: Supplementary Information]

 

Division 4: Public Sector Commission

Broadcast

 

Division 5: Governor's Establishment

 

Division 7: Salaries and Allowances Tribunal

Broadcast

 

Division 15: Depatment of Jobs. Tourism, Science and Innovation (Service 1: State Development, Jobs and Trade)

Broadcast

 

Lotteries Commission

Broadcast

3:00 PM
 
Punch
Carey
Michael
 
Nahan
Kirkup
Davies
 
 
WINTON
4:00 PM
 
Punch
Carey
Michael
 
Nahan
Kirkup
Davies
 
 
HEALY
5:00 PM
 
Punch
Carey
Michael
 
Nahan
Marmion
Davies
 
 
HEALY
6:00 PM
DINNER BREAK
 7:00 PM

DIVISION 25 - WA POLICE FORCE


 

 

Responsible Minister: ROBERTS
 
O'Malley
Millman
Michael
 
Katsambanis
Harvey
Catania
 
HEALY

Division 25: WA Police Force

Broadcast

8:00 PM
 
O'Malley
Millman
Michael
 
Katsambanis
Harvey
Catania
 
HEALY
9:00 PM
 
O'Malley
Millman
Michael
 
Katsambanis
Harvey
Catania
 
BAKER
10:00 PM
COMMITTEE A CONCLUDES AT 10PM


Back to Top

COMMITTEE B : TUESDAY, 22 MAY 2018

Full Daily Hansard

Full Supplementary Information (Not available)

TIME
COUNCIL CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
BROADCAST EXTRACT
9:00 AM

DIVISION 23 - EDUCATION


DIVISION 24 - TRAINING AND WORKFORCE DEVELOPMENT 


BUILDING AND CONSTRUCTION INDUSTRY TRAINING BOARD
 

 

 

  
Responsible Minister: PAPALIA
 
 

 

 

 
 Rowe
Hamilton
Whitby
 
Harvey
L'Estrange
Rundle
 
 
FREEMAN

Division 23: Education

Broadcast (Part 1)

Broadcast (Part 2)

[Division 23: Supplementary Information]

 

Division 24: Training and Workforce Development

Broadcast

[Division 24: Supplementary Information]

 

Building and Construction Industry Training Board

Broadcast

10:00 AM


 
Rowe
Hamilton
Whitby
 
Harvey
L'Estrange
Rundle
 
 
FREEMAN
 11:00 AM
 
Rowe
Hamilton
Whitby
 
 
Harvey
L'Estrange
Rundle
 
 
LOVE 
12 NOON
 
Rowe
Hamilton
Whitby
 
 
Harvey
Marmion
Rundle
 
LOVE
1:00 PM
 LUNCH BREAK
2:00 PM

DIVISION 34 - DEPARTMENT OF LOCAL GOVERNMENT, SPORT AND CULTURAL INDUSTRIES (Services 1 and 3 to 17: Local Government; Culture and Arts)

 

DIVISION 41 - DEPARTMENT OF PLANNING, LANDS AND HERITAGE (Services 7 and 8: Heritage) 

 

DIVISION 44 - HERITAGE COUNCIL OF WA

 

DIVISION 45 - NATIONAL TRUST OF AUSTRALIA (WA)

 
 
Responsible Minister: TEMPLEMAN
 
Millman
Buti
O'Malley
 
Krsticevic
McGrath
Love
 
 
FREEMAN 

Division 34: Department of Local Government (Services 1 and 3 to 17: Local Government; Culture and Arts)

Broadcast

[Division 34: Supplementary Information]

 

Division 41: Depatment of Planning, Lands and Heritage (Services 7 and 8: Heritage)

Broadcast

 

Division 44: Heritage Council of WA

 

Division 45: National Trust of Australia (WA)

 

Division 16: Primary Industries and Regional Development (Services 6 and 7: Agriculture and Food)

Broadcast

 

Division19: Rural Business Development Corporation

 

Western Australian Meat Industry Authority

Broadcast

3:00 PM

 
 
Millman
Buti
O'Malley
 
 
Krsticevic
McGrath
Love
 
 
 
BLAYNEY
4:00 PM
 
 
Millman
Buti
O'Malley
 
 
 
Krsticevic
McGrath
Love
 

FREEMAN
5:00 PM
DIVISION 16 - PRIMARY INDUSTRIES AND REGIONAL DEVELOPMENT (Services 6 and 7: Agriculture and Food)
 
DIVISION 19 - RURAL BUSINESS DEVELOPMENT CORPORATION
 
WESTERN AUSTRALIAN MEAT INDUSTRY AUTHORITY
 
Responsible Minister: TEMPLEMAN
 
Millman
Buti
O'Malley
 
 
Blaney
Honey
Love
 
 
QUIRK
6:00 PM
DINNER BREAK
7:00 PM

DIVISION 33 - DEPARTMENT OF COMMUNITIES (Services 9 and 10: Seniors and Ageing; Volunteering)

 

DIVISION 34 - DEPARTMENT OF LOCAL GOVERNMENT, SPORT AND CULTURAL INDUSTRIES (Services 20, 21 and 22: Sport and Recreation)

 

DIVISION 35 - WA SPORTS CENTRE TRUST

 

 
 
 
 
 
Responsible Minister:MURRAY 
 
 
 
 
Carey
Folkard
Buti
 
  
 
Kirkup
McGrath
Rundle
 
 
 
QUIRK

Division 33: Department of Communities (Services 9 and 10: Seniors and Ageing; Volunteering)

Broadcast

Division 34: Department of Local Government, Sport and Cultural Industries (Services 20, 21 and 22: Sport and Recreation)

Broadcast

 

Division 35: WA Sports Centre Trust

Broadcast

8:00 PM 
 
Carey
Folkard
Buti
 
 
Kirkup
McGrath
Rundle
 
 
QUIRK
9:00 PM
 
Carey
Folkard
Buti
 
 
Kirkup
McGrath
Rundle
 
 
QUIRK
10:00 PM
COMMITTEE B CONCLUDES AT 10PM


Back to Top

COMMITTEE A : WEDNESDAY, 23 MAY 2018

Full Daily Hansard

Full Supplementary Information (not available)

TIME
ASSEMBLY CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
BROADCAST EXTRACT
9:00 AM

DIVISION 21 - HEALTH   


DIVISION 22 - MENTAL HEALTH COMMISSION  


WESTERN AUSTRALIAN HEALTH PROMOTION FOUNDATION (HEALTHWAY) 

 

 

 

 

 

 

 

  
 
 Responsible Minister: COOK 
 
Sanderson
Hamilton
Hughes
 
 
L'Estrange
Kirkup
Davies
 
 
BAKER

Division 21: Health

Broadcast

[Division 21: Supplementary Information] 

 

Division 22: Mental Health Commission

Broadcast

[Division 22: Supplementary Information]

 

Western Australian Health Promotion Foundation (Healthway)

Broadcast

10:00 AM
 
 
Sanderson
Hamilton
Hughes
 
 
L'Estrange
Marmion
Davies
 
 
HEALY 
11:00 AM
 
 
Sanderson
Hamilton
Hughes
 
 
L'Estrange
Marmion
Davies
 
 
HEALY
12 NOON
 
 
Sanderson
Hamilton
Hughes
 
 
L'Estrange
Marmion
Davies
 
 
HEALY
1:00 PM
LUNCH BREAK
2:00 PM

DIVISION 3 - PREMIER AND CABINET (Service 2: Aboriginal Affairs)  


DIVISION 12 - TREASURY  


DIVISION 13 - OFFICE OF THE AUDITOR GENERAL 


DIVISION 14 - FINANCE

 

DIVISION 20 - ECONOMIC REGULATION AUTHORITY

 

DIVISION 41 - DEPARTMENT OF PLANNING; LANDS AND HERITAGE

(Service 9 and 10: Aboriginal Affairs)

 

WA TREASURY CORPORATION 

 

 

 

Responsible Minister: WYATT
 
Sanderson
Hughes
Michael
 
Nalder
Nahan
Redman
 
 
BLAYNEY

Division 3: Premier and Cabinet (Service 2: Aboriginal Affairs)

Broadcast

 

Division 12: Treasury

Broadcast (Part 1)

Broadcast (Part 2)

[Division 12: Supplementary Information] 

 

Division 13: Office of the Auditor General

 

Division 14: Finance

Broadcast

[Division 14: Supplementary Information]

 

Division 20: Economic Regulation Authority

 

Division 41: Department of Planning, Lands and Heritage (Services 9 and 10: Aboriginal Affairs)

Broadcast

[Division 41: Supplementary Information]

 

WA Treasury Corporation

Broadcast

[WA Treasury Corporation: Supplementary Information]

3:00 PM 
 
Sanderson
Hughes
Michael
 
Nalder
Nahan
Redman
 
BLAYNEY
4:00 PM
 
Sanderson
Hughes
Michael
 
Nalder
O'Donnell
Redman
 
 BLAYNEY
5:00 PM
 
Sanderson
Hughes
Michael
 
Nalder
Nahan
Redman
 
BLAYNEY
6:00 PM
DINNER BREAK
7:00 PM

INSURANCE COMMISSION OF WA  


HORIZON POWER  


SYNERGY  


WESTERN POWER

 
 
 Responsible Minister:WYATT 
 
Hughes
Michael
Tallentire
 
Nalder
Nahan
Redman
 
LOVE

Insurance Commission of WA

Broadcast

 

Horizon Power

Broadcast

[Horizon Power: Supplementary Information]

 

Synergy

Broadcast

[Synergy: Supplementary Information]

 

Western Power

Broadcast

[Western Power: Supplementary Information]

8:00 PM
 
Hughes
Michael
Tallentire
 
Nalder
Nahan
Redman
 
LOVE
9:00 PM
 
Hughes
Michael
Tallentire
 
Nalder
Nahan
Redman
 
BAKER
10:00 PM
COMMITTEE A CONCLUDES AT 10PM


Back to Top



COMMITTEE B : WEDNESDAY, 23 MAY 2018

Full Daily Hansard

Full Supplementary Information (Not available)

TIME
COUNCIL CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
BROADCAST EXTRACT
9:00 AM

DIVISION 15 – DEPARTMENT OF JOBS, TOURISM, SCIENCE AND INNOVATION (Service 1: Defence Issues)

DIVISION 15 – DEPARTMENT OF JOBS, TOURISM, SCIENCE AND INNOVATION (Services 2, 3 and 4: Tourism)

DIVISION 18 - SMALL BUSINESS DEVELOPMENT CORPORATION 


DIVISION 34 - DEPARTMENT OF LOCAL GOVERNMENT, SPORT AND CULTURAL INDUSTRIES (Services 2, 18 and 19: Recing and Gaming; Citizenship & Multicultural Interests) 


DIVISION 40 - BIODIVERSITY, CONSERVATION AND ATTRACTIONS (Services 2, 6 and 7: Tourism)

 

RACING AND WAGERING WA 

   


Responsible Minister : PAPALIA 
 
 
Rowe
Whitby
Folkard
 
  
Mettam
Harvey
Catania
 
 
  
PRICE

Division 15: Department of Jobs, Tourism, Science and Innovation (Service 1: Defence Issues)

Broadcast

 

Division 15: Department of Jobs, Tourism, Science and innovation (Services 2, 3 and 4: Tourism)

Broadcast

[Division 15: Supplementary Information]

 

Division 18: Small Business Development Corporation

Broadcast

 

Division 34: Department of Local Government, Sport and Cultural Industries (Services 2, 18 and 19: Racing and Gaming; Citizenship and Multicultural Interests)

Broadcast

[Division 34: Supplementary Information]

 

Division 40: Biodiversity, Conservation and Attractions (Services 2, 6 and 7: Tourism)

Broadcast

 

Racing and Wagering WA

Broadcast

[Racing and Wagering WA: Supplementary Information]

10:00 AM
 
Rowe
Whitby
Folkard
 
Mettam
Harvey
Catania
 
 
PRICE
11:00 AM
 
Rowe
Whitby
Folkard
 
McGrath
Krsticevic
Catania
 
 
PRICE
12 NOON
  
Rowe
Whitby
Folkard
 
Mettam
McGrath
Catania
 
 
 
PRICE
1:00 PM
 LUNCH BREAK 
2:00 PM

DIVISION 33 - DEPARTMENT OF COMMUNITIES (Services 11 to 17 and 22: Disability Services)


DIVISION 39 - DEPARTMENT OF WATER AND ENVIRONMENTAL REGULATION (Services 4 to 9: Environment)


DIVISION 40 - DEPARTMENT OF BIODIVERSITY, CONSERVATION AND ATTRACTIONS (Services 1 and 3 to 10: Environment)

 
 
 
 
 
 
 

Responsible Minister : WHITBY

 
Stojkovski
O'Malley
Folkard
 
Krsticevic
Honey
Love
 
 
WINTON

Division 33: Department of Communities (Services 11 to 17 and 22: Disability Services)

Broadcast

 

Division 39: Department of Water and Environmental Regulation (Services 4 to 9: Environment)

Broadcast (Part 1)

Broadcast (Part 2)

[Division 39: Supplementary Information]

 

Division 40: Department of Biodiversity, Conservation and Attractions (Services 1 and 3 to 10: Environment)

Broadcast

[Division 40: Supplementary Information]

3:00 PM
 
  
Stojkovski
O'Malley
Folkard
 
 
Honey
Marmion
Love
 
 
 
WINTON
4:00 PM
 
 
Stojkovski
O'Malley
Folkard
 
 
Honey
Marmion
Love
 
 
WINTON
5:00 PM

 
 
Stojkovski
O'Malley
Folkard
 
 
Honey
Marmion
Love
 
 
QUIRK
6:00 PM
DINNER BREAK
7:00 PM

DIVISION 26 - DEPARTMENT OF JUSTICE (Services 7 and 8: Corrective Services)


DIVISION 27 - FIRE AND EMERGENCY SERVICES 
 
 
DIVISION 31 - OFFICE OF THE INSPECTOR OF CUSTODIAL SERVICES
 








Responsible Minister: LOGAN 
 
 
 
 
Hamilton
Punch
Whitby 
 
  
Kirkup
Katsambanis
Rundle
 
 
 
QUIRK

Division 26: Department of Justice (Services 7 and 8: Corrective Services)

Broadcast

 

Division 27: Fire and Emergency Services

Broadcast

[Division 27: Supplementary Information]

 

Division 31: Office of the Inspector of Custodial Sentences

Broadcast


8:00 PM
 
 
Hamilton
Punch
Whitby 
 
 
Kirkup
Katsambanis
Rundle
 
 
QUIRK
9:00 PM
 
Hamilton
Punch
Whitby 
 
 
Kirkup
Katsambanis
Rundle
 
 
LOVE
10:00 PM
COMMITTEE B CONCLUDES AT 10PM

 

 Back to Top

 

COMMITTEE A : THURSDAY, 24 MAY 2018

Full Daily Hansard

Full Supplementary Information (not available)

TIME ASSEMBLY CHAMBER MEMBERSHIP CHAIR HANSARD EXTRACT BROADCAST EXTRACT
9:00 AM

DIVISION 36 - DEPARTMENT OF TRANSPORT 


DIVISION 37 - COMMISSIONER FOR MAIN ROADS 


DIVISION 38 - PUBLIC TRANSPORT AUTHORITY 

 

DIVISION 41 - DEPARTMENT OF PLANNING, LANDS AND HERITAGE (Services 1 to 6: Planning; Lands)   

 

DIVISION 42 - WA PLANNING COMMISSION 


DIVISION 43 - WESTERN AUSTRALIAN LAND INFORMATION AUTHORITY (LANDGATE) 

 

PROVISION FOR METRONET PROJECTS UNDER DEVELOPMENT

 

FREMANTLE PORT AUTHORITY

 

PILBARA PORTS AUTHORITY 

 

SOUTHERN PORTS AUTHORITY


 


Responsible Minister: SAFFIOTI 

 
Millman
Stojkovski
Michael
 
 
Harvey
Nalder
Catania
 

 

BAKER

Division 36: Department of Transport

Broadcast

[Division 36: Supplementary Information]

 

Division 37: Commissioner for Main Roads

Broadcast

[Division 37: Supplementary Information]

 

Division 38: Public Transport Authority

Broadcast

[Division 38: Supplementary Information]

 

Division 41: Department of Planning, Lands and Heritage (Services 1 to 6: Planning; Lands)

 

Division 42: WA Planning Commission

 

Division 43: Western Australian Land Information Authority (Landgate)

Broadcast

 

Pilbara Ports Authority

Broadcast

[Pilbara Ports Authority: Supplementary Information]

 

Southern Ports Authority

Broadcast


10:00 AM

 

 
 
Millman
Stojkovski
Michael
 
 
 
Harvey
Nalder
Catania

 

PRICE

11:00 AM

 

 
 
Millman
Stojkovski
Michael
 
 
 
Harvey
Nalder
Catania

 

PRICE

12 NOON

 

 
 
Millman
Stojkovski
Michael
 
 
 
Harvey
Nalder
Catania

 

PRICE
1:00 pm LUNCH BREAK
2:00 PM

WESTERN AUSTRALIAN LAND AUTHORITY (LANDCORP)

 

METROPOLITAN REDEVELOPMENT AUTHORITY

 




 

Responsible Minister: SAFFIOTI 

 

 
 
Millman
Tallentire
Carey

 

Harvey
Marmion
Catania
  

 

PRICE

Western Australian Land Authority (LandCorp)

Broadcast

 

Metropolitan Redevelopment Authority

Broadcast

 

 

 

 

 

Division 8: Commissioner for Equal Opportunity

Broadcast


Division 9: Commissioner for Children and Young People

Broadcast

[Division 9: Supplementary Information]

 

 

Division 10: Office of the Information Commissioner

Broadcast

[Division 10: Supplementary Information]

 

Division 26: Department of Justice (Services 1 to 6: Attorney General)

Broadcast (Part 1)

Broadcast (Part 2)

[Division 26: Supplementary Information]
 

 

Division 28: Office of the Director of Public Prosecutions

Broadcast

 

Division 29: Corruption and Crime Commission

Broadcast


3:00 PM 

DIVISION 8 - COMMISSIONER FOR EQUAL OPPORTUNITY


DIVISION 9 - COMMISSIONER FOR CHILDREN AND YOUNG PEOPLE

 

DIVISION 10 - OFFICE OF THE INFORMATION COMMISSIONER

 

DIVISION 26 - DEPARTMENT OF JUSTICE (Services 1 to 6: Attorney General)

 

DIVISION 28 - OFFICE OF THE DIRECTOR OF PUBLIC PROSECUTIONS

 

DIVISION 29 - CORRUPTION AND CRIME COMMISSION

 

Responsible Minister: QUIGLEY 

 

 

Millman
Tallentire
Carey
 

 

Katsambanis
Kirkup
Love

 

 

PRICE 
4:00 pm   
 
 
Millman
Tallentire
Carey

 

Katsambanis
Kirkup
Love
 

 

 

HEALY
 5:00 pm

 

Millman
Tallentire
Carey
 
 
 
  
Katsambanis
Kirkup
Love

 

BLAYNEY

6:00 pm DINNER  BREAK
7:00 pm

DIVISION 32 - PARLIAMENTARY INSPECTOR OF THE CORRUPTION AND CRIME COMMISSION  


 

Responsible Minister: QUIGLEY

 
Tallentire
Michael
Stojkovski 
 
 
Krsticevic
Kirkup
Catania

 

LOVE

Division 32: Parliamentary Inspector of the Corruption and Crime Commission

Broadcast

 

Division 33: Department of Communities (Services 18 to 21 and 23: Housing; Veterans Issues; Youth)

Broadcast

[Division 33: Supplementary Information]

 

Keystart Housing Scheme Trust

Broadcast

[Keystart Housing Scheme Trust: Supplementary Information]

8:00 pm

DIVISION 33 - DEPARTMENT OF COMMUNITIES (Services 18 to 21 and 23: Housing; Veterans Issues; Youth)

 

KEYSTART HOUSING SCHEME TRUST

 

 

Responsible Minister: TINLEY

 

Tallentire
Michael
Stojkovski 
 

 

 Krsticevic
Kirkup
Redman

 

LOVE
9:00 pm

 

Tallentire
Michael
Stojkovski 
 
 

  

 Krsticevic
Kirkup
Redman

 

BAKER
 10:00 pm COMMITTEE A CONCLUDES AT 10 PM

 


Back to Top


 

COMMITTEE B : THURSDAY, 24 MAY 2018

Full Daily Hansard

Full Supplementary Information (not available)

TIME
COUNCIL CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
BROADCAST EXTRACT
9:00 AM



DIVISION 6 - WE ELECTORAL COMMISSION

 

DIVISION 11 - REGISTRAR, WA INDUSTRIAL RELATIONS COMMISSION

 

DIVISION 15 – DEPARTMENT OF JOBS, TOURISM, SCIENCE AND INNOVATION (Service 1: Asian Engagement)

 

DIVISION 17 - DEPARTMENT OF MINES, INDUSTRY REGULATION AND SAFETY









Responsible Minister: JOHNSTON  

 
Rowe
Mubarakai
Tallentire
 
Marmion
Katsambanis
Davies
 
FREEMAN

Division 6: WA Electoral Commission

Broadcast

 

Division 11: Registrar, WA Industrial Relations Commission

Broadcast

 

Division 15: Department of Jobs, Tourism, Science and Innovation (Service 1: Asian Engagement)

Broadcast

 

Division 17: Department of Mines, Industry Regulation and Safety

Broadcast


10:00 AM



 
 Rowe
Mubarakai
Tallentire
 
 Marmion
Katsambanis
Nahan
 
WINTON
11:00 AM



 
Rowe
Mubarakai
Tallentire
 
 
 Marmion
Katsambanis
Nahan
 
WINTON
12 NOON

  
Rowe
Mubarakai
Tallentire
 
 
Marmion
Katsambanis
Nahan
 
 
WINTON
1:00 PM
LUNCH BREAK
2:00 PM

DIVISION 33 - DEPARTMENT OF COMMUNITIES (Services 1 to 10: Child Protection; Women's Interests; Prevention of Family and Domestic Violence; Community Services)

 

 

 

 

 

 

 

Responsible Minister: MCGURK 

 

 
  
Mubarakai
Stojkovski
Rowe
 
 
  
L'Estrange
 Mettam
Davies
 
 
BLAYNEY

Division 33: Department of Communities (Services 1 to 10: Child Protection; Women's Interests; Prevention of Family and Domestic Violence; Community Services)

Broadcast (Part 1)

Broadcast (Part 2)

3:00 PM



 

 
 
Mubarakai
Stojkovski
Rowe
 
 
L'Estrange
 Mettam
Davies
 
 
BLAYNEY
4:00 PM
 
Mubarakai
Stojkovski
Rowe
 
 
 L'Estrange
 Mettam
Davies
 
 
BLAYNEY
5:00 PM
 
 
Mubarakai
Stojkovski
Rowe
 
 
 
L'Estrange
 Mettam
Davies
 
 
QUIRK
6:00 PM
DINNER BREAK
7:00 PM

DIVISION 39 - DEPARTMENT OF WATER AND ENVIRONMENTAL REGULATION (Services 1, 2 and 3: Water)


WATER CORPORATION 





Responsible Minister: KELLY 

 
 
Mubarakai
Hughes
Carey
 
 
 
Honey
Nalder
Redman
 
 
QUIRK

Division 39: Department of Water and Environmental Regualtion (Services 1,2 and 3: Water)

Broadcast

 

 

 

 

 

 

 

Division 3: Premier and Cabinet (Service 2: Innovation and ICT)

 

Division 15: Department of Jobs, Tourism, Science and Innovation (Service 1: Science)

 

Division 16: Department of Primary Industries and Regional Development (Services 6 and 7: Fisheries)

Broadcast

 

Forest Products Commission

Broadcast

 

Division 30: Chemisty Centre

8:00 PM

 

Mubarakai
Hughes
Carey
 

 

Honey
Blayney
Catania
 

 

 

 

 

QUIRK

 

 

 8:30 PM
 
DIVISION 3 - PREMIER AND CABINET (Service 2: Innovation and ICT)
 
DIVISION 15 - DEPARTMENT OF JOBS, TOURISM, SCIENCE AND INNOVATION (Service 1: Science)
 
DIVISION 16 - DEPARTMENT OF PRIMARY INDUSTRIES AND REGIONAL DEVELOPMENT (Services 6 and 7: Fisheries)
 
FOREST PRODUCTS COMMISSION
 
DIVISION 30 - CHEMISTRY CENTRE
 
Responsible Minister : KELLY
 9:00 PM

 

Mubarakai
Hughes
Carey
 

  

Honey
Blayney
Catania
 

 

 

FREEMAN

 

10:00 PM
COMMITTEE B CONCLUDES AT 10:00PM

 


Back to Top

BROADCAST EXTRACT