Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Hon Shelley Elizabeth Eaton


Principal Honours
Birth
Date: 11 January 1965
Place: Subiaco, Western Australia
Arrival in WA
Parents
Daughter of Pat and Ron Chamberlain
Marriage and Family
Married to Graham
Children: one son
Death
Date:
Place:
Cemetery:
Cause of Death:
Religion
Education
Occupation
Electorate officer
Employment History
House
MLC
Local Government Service
Party
Labor
Member Australian Labor Party
Date Elected
17 September 2008
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Shelley Eaton
Valedictory Speech
Eaton, Shelley Elizabeth, Valedictory Speech.pdf
Year Retired/Resigned
2009
Electorate
Mining and Pastoral
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC for Mining and Pastoral Region 17 September 2008–21 May 2009. Elected to the Thirty-Eighth Parliament for Mining and Pastoral Region on 17 September 2008, to fill a vacancy upon the resignation of Hon Vincent Catania on 12 August 2008. Retired 21 May 2009.

Committees
  • Member Standing Committee on Delegated Legislation 6 November 2008–21 May 2009
Private Member's Bills
Background/Membership
Qualifications
References
Parliament of Western Australia website. Former members. Accessed 23 December 2014.
Further Information
Chapter 66. Shelley Eaton Making a Difference.pdfChapter 66. Shelley Eaton Making a Difference.pdf
Bibliography

No documents found