Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
George Bennetts
Principal Honours
Birth
Date 11 April 1890 Place Wallaroo Mines, South Australia, Australia
Arrival in WA
Came to Western Australia 16 January 1896
Parents
Son of George Bennetts, Engine Driver, and Julia Ann Pope
Marriage and Family
Married 30 January 1912, District Registry Office, Kalgoorlie, Alice Lillian King (born circa 1891), daughter of Fred and Alice Naomi Berry
Children: four sons and three daughters
Widowed 5 January 1977
Death
Date 27 March 1980Place Craigwood convalescent home, Como, Western Australia
Cemetery Karrakatta Cemetery, Western AustraliaCause of Death
Religion
Methodist
Education
Reverend Collick’s School 1896, Convent School on the Horseshoe Lease, and South Boulder School
Left school at 14 years
Occupation
Railway conductor
Employment History
Started work as labourer with building contractor, then in bicycle trade
Pulled sandalwood (1906)
Joined Western Australian Government Railways (1911) as a porter, worked in Kalgoorlie and Boulder as acting conductor and ticket collector
Worked on Ivanhoe mine
From 1913 in Commonwealth Railways construction branch, then on trains, head conductor on first Trans-Australia train
Retired to Perth
House
MLC
Local Government Service
Kalgoorlie Municipal Council 28 November 1935–November 1952
Party
Labor
Date Elected
22 May 1946
Inaugural Speech
-Bennetts, George Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by George Bennetts
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1965
Electorate
South
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC South Province (South East Province from 1950) 22 May 1946–21 May 1965
  • Contested North East Province 11 May 1940

Committees
  • Member Joint Printing Committee 1953–65
Private Member's Bills
Background/Membership
For many years officer of Australian Workers Union, railways branch
Justice of the Peace
Superintendent St John’s Ambulance, Kalgoorlie
Raised money to buy Kalgoorlie’s first ambulance
Prime mover in construction of first Kalgoorlie swimming pool
Qualifications
References
D Black and G Bolton, eds. Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia, Vol. 2, 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, 2010 , p. 14.
Sunday Times, 28 January 1972.
West Australian, 28 March 1980.
Who's Who in Australia, 1962.
Dictionary of Western Australians, volume 5.
Transcript of oral interview, Battye Library, Perth.
Further Information
Bibliography

No documents found

<<- Return to previous screen