Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Mr Simon Alexander Millman


Principal Honours
Birth
Date: 14 January 1977
Place: Geelong, Victoria, Australia
Arrival in WA
1997
Parents
Marriage and Family
Death
Date:
Place:
Cemetery:
Cause of Death:
Religion
Education
BA (Hons); LLB
Occupation
Lawyer
Employment History
House
MLA
Local Government Service
Party
Labor
Date Elected
11 March 2017
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Simon Millman
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
Electorate
Mount Lawley
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Mount Lawley from 11 March 2017. Elected to the Fortieth Parliament for Mount Lawley on 11 March 2017, in succession to Michael William Sutherland (defeated).

Committees
  • Member Public Accounts Committee from 23 May 2017
  • Member Joint Standing Committee on Audit from 13 June 2017
  • Member Joint Select Committee on End of Life Choices from 23 August 2017 to 23 August 2018
Private Member's Bills
Background/Membership
Qualifications
BA (Hons); LLB
References
Parliament of Western Australia, Current Members, accessed 17 JuLy 2019
Further Information