Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Arthur Raymond Jones


Principal Honours
Birth
Date: 18 January 1909
Place: Palmerston Street, Perth, Western Australia
Arrival in WA
Parents
Son of Arthur Thomas, farmhand, railway construction worker, engine driver, butcher (at Pithara) and farmer, and Elizabeth Maude Jones
Marriage and Family
Married 24 February 1940, Congregational Church, North Perth to Mavis Mary Slater (born circa 1912), daughter of Henry Arthur and Euphemia Osborne
Children: two daughters
Widowed 24 February 1967
Death
Date: 3 September 1967
Place: Bethesda Hospital, Claremont, Western Australia
Cemetery: Karrakatta Cemetery, Western Australia
Cause of Death:
Religion
Congregational
Education
Occupation
Farmer
Employment History
Farmed on property, Mardella, in Miling district from 1930s, also at Bindoon
House
MLC
Local Government Service
Moora Road Board 17 April 1948–April 1952
Party
Country Party
Date Elected
22 May 1950
Inaugural Speech
Jones, Arthur Raymond, Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Arthur Jones
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1967
Electorate
Midland
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC Midland Province 22 May 1950–21 May 1965; West Province 22 May 1965–3 September 1967

Committees
  • Deputy Chairman of Committees 1959–1967
  • Member Joint House Committee 1955–1959, 1960–1963
  • Member Select Committee on the Activities of Private Inquiry Agents 1952

Commonwealth Parliamentary Association
  • Represented WA branch Commonwealth Parliamentary Association at General Conference, Kingston, Jamaica, 1964
Private Member's Bills
Background/Membership
First secretary Miling and District pasture improvement group
Living in Claremont at time of his death
In youth captained football team in Miling district
Member Moora, Kalgoorlie and Geraldton Clubs, Nedlands Golf Club and Claremont Bowling Club
Presented Ray Jones Shield for perpetual competition among teams in Moora Cricket Council
Qualifications
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 137.
West Australian, 5 September 1967.
Further Information
Bibliography

No documents found