Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Robert Mervyn Forrest


Principal Honours
Birth
Date: 28 April 1891
Place: Bunbury, Western Australia
Arrival in WA
Parents
David Forrest, pastoralist and politician, and Mary Parker
Nephew of John Forrest and Alexander Forrest
Marriage and Family
Married 9 January 1918, St Mary’s Church, West Perth to Agnes Courthope, daughter of Edward Kay and Frances Margaret Brown
Children: two sons and two daughters
Widowed 11 July 1963
Death
Date: 22 August 1975
Place: Royal Perth Hospital, Perth, Western Australia
Cemetery: Karrakatta Cemetery, Western Australia
Cause of Death:
Religion
Church of England
Education
Hale School and Guildford Grammar School (boarder at age of nine years)
Occupation
Farmer
Employment History
Jackaroo at Cubbine Station for cousin, Kimberley Forrest
Learnt bookkeeping at office of Forrest family company, Perth
Overseer Minderoo, Onslow, 1913
Managing director Minderoo and Wyloo Pastoral Company
Member Roebourne licensing bench for eight years
House
MLC
Local Government Service
Member Ashburton Road Board 30 January 1915–August 1947
Chairman from 1924
Party
Liberal
Date Elected
22 May 1946
Inaugural Speech
Forrest, Robert Mervyn, Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Robert Forrest
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1952
Electorate
North
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC North Province 22 May 1946–21 May 1952
  • Contested North Province 1952
Private Member's Bills
Background/Membership
As a child lived at Minderoo
Chairman Ashburton district committee Pastoralists Association for 20 years, member executive Pastoralists and Graziers Association
Justice of the Peace, 1916
Member Weld and Western Australia Club and Carnarvon Club
Stroke Hale School rowing crew and champion athlete Guildford Grammar School
Honorary member of Roebourne Licensing Bench
Qualifications
References
David Black, and Geoffrey Bolton. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia volume two, 1930-2010, Perth, Western Australian Parliamentary History Project, 2011, p. 90.
Further Information
Bibliography
Dynasties 2