Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Hugh McKernan


Principal Honours
Birth
Date: Circa 1858
Place: Ireland
Arrival in WA
1889 came to WA
Parents
Son of Hugh, farmer, and Catherine Reilly
Marriage and Family
Unmarried
Death
Date: 13 March 1929
Place: St John of God Hospital, Subiaco, Western Australia
Cemetery: Karrakatta Cemetery, Western Australia
Cause of Death:
Religion
Catholic
Education
Educated locally
Occupation
Auctioneer
Employment History
Proprietor of Geraldton Express
1896–1913 Auctioneer and general commission agent, Perth
House
MLC
Local Government Service
Perth City Council 1894–1896
Party
Liberal
Date Elected
16 July 1894
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Hugh McKernan
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1896
Electorate
Central
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC Central Province 16 July 1894 – 27 July 1896
  • Contested Central Province 27 July 1896, 13 June 1898 (by-election), Swan 24 April 1901, East Perth 11 September 1908
Private Member's Bills
Background/Membership
Emigrated to New South Wales after allegedly spying for Dublin Castle
Qualifications
References
Black, David and Geoffrey Bolton. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930. p. 131.
Kimberly, WB. History of West Australia. A Narrative of her Past, together with biographies of her leading men, p. 178.
The Western Australia post office directory(1896–1913)
Further Information
Bibliography

No documents found