Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Joseph Duffell
Principal Honours
Birth
Date Circa 1862 Place England, United Kingdom
Arrival in WA
1905
Parents
John, saddler and moulder, and Eliza
Marriage and Family
Married 25 December 1883, North Harborne Parish Church (Church of England), England to Mary Jane Tandy (born circa 1863), daughter of John and Emma Underhill
Children: two sons and one daughter
Widowed 6 January 1919
Death
Date 28 February 1936Place St John of God Hospital, Subiaco, Western Australia
Cemetery Karrakatta Cemetery, Western AustraliaCause of Death
Religion
Presbyterian
Education
Occupation
Businessperson
Employment History
Warehouseman in Smethwick, England, 1883
Merchant, founded firm of cork importers and vinegar manufacturers, Perth
House
MLC
Local Government Service
Subiaco Municipal Council December 1906–1913
Mayor 1913–1915
Party
Liberal to 1917 then National
Date Elected
22 May 1914
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Joseph Duffell
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1926
Electorate
Metropolitan-Suburban
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC Metropolitan-Suburban Province 22 May 1914–21 May 1926
  • Contested Metropolitan-Suburban Province 8 May 1926
Private Member's Bills
Background/Membership
Qualifications
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, p. 68.
Further Information
Bibliography

No documents found

<<- Return to previous screen