Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Charles Samuel Nathan


Principal Honours
Commander of the Order of the British Empire (CBE) (1926) Knight (Kt) (1928)
Birth
Date: 23 July 1870
Place: South Melbourne, Victoria, Australia
Arrival in WA
Moved to NSW 1890
Arrived in WA 1894
Parents
Son of Solomon David, auctioneer, and Flora Levy
Marriage and Family
Married 15 June 1898, Fremantle synagogue to Mary Bessie Liechenstein (born circa 1874 and died circa December 1948), daughter of Bernard and Sarah Horowitz
Children: two sons
Death
Date: 5 June 1936
Place: Perth, Western Australia
Cemetery: Karrakatta Cemetery, Western Australia
Cause of Death:
Religion
Jewish
Education
Educated primary school, Christchurch, New Zealand
Occupation
Businessperson and farmer
Employment History
Articled to solicitors, then commercial traveller at Dunedin, New Zealand
By 1898 merchant in Fremantle
Joined Charles Atkins and Company in Fremantle in 1901, then bought the branch and moved it to Perth
From 1903 business manager Atkins (WA) Ltd, 1911 managing director
Orchardist at Kalamunda and farmer at Beverley
Retired 1927
House
MLC
Local Government Service
East Fremantle Municipal Council 1901–1905. Unsuccessfully contested Mayoralty.
Mayor of Perth 1914–1915
Party
National
Date Elected
11 January 1930
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Charles Nathan
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1934
Electorate
Metropolitan-Suburban
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC Metropolitan–Suburban Province 11 January 1930 (by-election)–21 May 1934

Committees
  • Member Select Committee inquiring into the Tenants, Purchasers and Mortgagors’ Relief Bill 1930; and into the Farmers’ Debts Adjustment Bill 1930
Private Member's Bills
Background/Membership
Member Fremantle Tramways and Electric Light Board
National Chairman WA Consultative Council 1925
Chairman WA Council of Industrial Development 1920–1923
Federal Commissioner to Wembley Exhibition 1923–1925
State representative of Council of Science and Industry 1921
Vice-chairman and financial adviser Development and Migration Commission 1926–1927
Member Executive Council CSIRO 1927–1928
Commonwealth Mission to London on Overseas Settlement and Finance 1928
Negotiating improvement schemes for beef cattle with Vesteys and Bovril Ltd
President Anti-secession Federal League of WA 1931
Member Employment Council 1932
Member Executive Committee Commonwealth Forests Products Laboratory
Long association with Returned Sailors' and Soldiers' Imperial League of Australia Warden State Memorial 1932
Co-founder WA branch Australian Red Cross Society
Vice-president Fremantle Hebrew Congregation and trustee Perth Congregation
Member Perth Club
Qualifications
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, WA, 2001, p. 150.
Further Information
David Mossenson, 'Nathan, Sir Charles Samuel (1870–1936)', Australian Dictionary of Biography, National Centre of Biography, Australian National University, http://adb.anu.edu.au/biography/nathan-sir-charles-samuel-7727/text13537, published first in hardcopy 1986, accessed online 24 December 2015.
"Truthful Thomas". Through the Spy Glass
West Australian, 6 June 1936
Who's Who Australia (1935)
Bibliography
Statesmen and scholars and other fascinating Western Australians : a tour guide for the Karrakatta Cemetery Historical Walk Trail 1.