Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Hon Pierre Shuai Yang


Principal Honours
Birth
Date: Not given
Place: Harbin, Heilongjiang, China
Arrival in WA
Arrived in NSW in 1998 and arrived in WA in 2000
Parents
Marriage and Family
Married
Death
Date:
Place:
Cemetery:
Cause of Death:
Religion
Education
University of Western Australia, LLB, BA (Hons)
Occupation
Lawyer and army reserve officer
Employment History
House
MLC
Local Government Service
Local councillor
Party
Labor
Date Elected
22 May 2017
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Pierre Yang
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
Electorate
South Metropolitan
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC South Metropolitan Region for a term commencing on 22 May 2017. Elected to the Fortieth Parliament for the South Metropolitan Region on 20 April 2017 for a term commencing on 22 May 2017.

Parliamentary Party Appointments
  • Government Whip from 16 May 2018

Committees
  • Member Standing Committee on Legislation from 23 May 2017
  • Deputy Chair Standing Committee on Uniform Legislation and Statutes Review from 23 May 2017
  • Member Parliamentary Services Committee from 23 May 2017
  • Member Select Committee on Personal Choice and Community Safety from 29 August 2018
Private Member's Bills
Background/Membership
Qualifications
LLB BA (Hons)
References
Parliament of Western Australia, Current members, accessed 18 July 2019.
Further Information