Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Hon Diane Marie Evers


Principal Honours
Birth
Date: 2 July 1963
Place: Chicago, Illinois, United States of America
Arrival in WA
Parents
Marriage and Family
Married
Death
Date:
Place:
Cemetery:
Cause of Death:
Religion
Education
Occupation
Manager
Employment History
House
MLC
Local Government Service
Party
Greens (WA)
Date Elected
11 March 2017
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Diane Evers
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
Electorate
South West
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC South West Region from 22 May 2017. Elected to the Fortieth Parliament for the South West Region on 20 April 2017 for a term commencing on 22 May 2017.
  • Contested seat of Albany in 2001

Committees
  • Member Standing Committee on Estimates and Financial Operations from 23 May 2017
  • Member Joint Standing Committee on Audit from 13 June 2017
  • Member Select Committee into Local Government from 26 June 2019
Private Member's Bills
Food Amendment (Shark Fin Prohibition) Bill 2019 Legislative Council Second Reading - 6/6/2019
Background/Membership
Qualifications
References
Parliament of Western Australia, Current Members, accessed 22 July 2019.
Simpson, Anne, "Lambs and lions in news", Great Southern Weekender, 15/2/2018, p. 2
Further Information