Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Hon Alan MacMillan Carstairs


Principal Honours
Birth
Date: 4 May 1939
Place: Kalgoorlie, Western Australia
Arrival in WA
Parents
Son of Alan MacMillan Carstairs, carpenter, and Dorothy Mary Simpson, home duties
Marriage and Family
Married 17 November 1958, Bayswater, Western Australia to Shirley Yvonne Armstrong, daughter of Raymond John and Ethel May Armstrong
Children: two sons and one daughter
Death
Date:
Place:
Cemetery:
Cause of Death:
Religion
Church of England
Education
Educated Mandurah Primary School Pinjarra Junior High School and Eastern Goldfields High School
Occupation
Butcher
Employment History
Apprentice butcher 1955–1960
Butcher–manager 1960–1971
Self employed master butcher 1971–1993 followed by casual work on relief basis
Operated cleaning business for ten years while butchering
House
MLC
Local Government Service
Wanneroo City Council 1990–93 and 1999–2001, Chairman Technical Services Committee and Policy and Resources Committee 1992–1993, Town Planning Committee 1993, Environment Committee
Completed local government induction course Canberra University
Awarded Wanneroo Citizen of the Year, 2002
Awarded Certificate of Affection City of Joondalup 2002–2004
Party
Liberal
Joined Liberal Party 1974
President of the Woodvale branch for two years
President of the Quinns Rocks branch for seven years, Vice President (2000–2001)
President (2002) of the Edgewater branch
Member of the Moore Division Council for 20 years
Member of the State Council for eight years, State Executive 1993
President and Vice President Moore Division for nine years
Date Elected
24 December 1996
Inaugural Speech
Carstairs, Alan MacMillan, Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
No inaugural video is available as filming did not start until May 2003
Speeches
Search for speeches by Alan Carstairs
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1997
Electorate
North Metropolitan
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC North Metropolitan Region 18 December 1996 (elected on recount to fill casual vacancy)–21 May 1997. Elected to the Thirty-fifth Parliament for North Metropolitan Region on 18?/24 December 1996 to fill casual vacancy to 22 May 1997 upon resignation of Hon Iain MacLean. Retired 21 May 1997.
  • Contested North Metropolitan Region 6 February 1993

Committees
  • Member Standing Committee on Estimates and Financial Operations 10 April 1997–21 May 1997
Private Member's Bills
Background/Membership
Member Meat Industry Union and Meat and Allied Trades
Member Mindarie Regional Council and Bush Fires Advisory Committee 1990–1993
Vice-chairperson Mindarie Regional Council 2000–2001
President, Wanneroo Residents Progress Association 1975
Deputy Chairman Wanneroo Aged Persons Trust from 1990
Justice of the Peace (1992) and member Royal Association of Justices
Awarded Centenary of Federation Medal 2003
Member Freemasons Lodge, Inglewood
Member Wanneroo Agricultural Society from 1991 and President 1997–2000
Chairman Yellagonga Catchment Group 2002
Charter member Joondalup Lions Club
Certification of Appreciation for support Yellagonga Catchment Group 2003
Member Friends of Wanneroo Aged Community from 1996
President of Wanneroo Scouts and Cubs Group 1985
President Wanneroo Football Club 1994–1995 and of Junior Football Club 1976–1978, 1980 and 1986
Captain-coach Wanneroo Football Club 1963 and 1974, winner Swan Brewery Gold medal for fairest and best Sunday League 1970
Captain-coach North Perth Football Club (premiers)

Fairest and best Williams Football Club
Coach Sawyers Valley Football Club
Member Western Australian Trotting Association
Member Mullaloo Surf Club 1990–1997
Qualifications
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 39-40.
Further Information