Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Mark James Folkard
Principal Honours
Birth
Date 23 January 1965 Place Perth, Western Australia
Arrival in WA
Parents
Marriage and Family
Death
Date Place
Cemetery Cause of Death
Religion
Education
Occupation
Police officer
Employment History
House
MLA
Local Government Service
Party
Labor
Date Elected
11 March 2017
Inaugural Speech

-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Mark Folkard
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
Electorate
Burns Beach
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Burns Beach from 11 March 2017. Elected to the Fortieth Parliament for Burns Beach (new seat) on 11 March 2017.

Committees
  • Member Community Development and Justice Standing Committee from 23 May 2017 (Deputy Chairman from 24 May 2017)
Private Member's Bills
Background/Membership
Qualifications
References
Further Information
Bibliography

No documents found

<<- Return to previous screen