Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Mr Reece Raymond Whitby


Principal Honours
Birth
Date: 29 May 1964
Place: Perth, Western Australia
Arrival in WA
Parents
Marriage and Family
Death
Date:
Place:
Cemetery:
Cause of Death:
Religion
Education
Occupation
Media adviser and journalist
Employment History
House
MLA
Local Government Service
Party
Labor
Date Elected
11 March 2017
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Reece Whitby
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
Electorate
Baldivis
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Baldivis from 11 March 2017. Elected to the Fortieth Parliament for Baldivis (new seat) on 11 March 2017.

Office
  • Parliamentary Secretary to the Treasurer; Minister for Finance; Energy; Aboriginal Affairs and the Minister for the Environment; Disability Services; Deputy Leader of the Legislative Council from 17 March 2017
Committees
  • Member Joint Select Committee on End of Life Choices from 23 August 2017
Private Member's Bills
Background/Membership
Qualifications
References
Further Information
Bibliography

No documents found