Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Mr Ronald (Shane) Shane Love


Principal Honours
Birth
Date: 30 August 1961
Place: Kerang, Victoria, Australia
Arrival in WA
1974
Parents
Marriage and Family
Married to Kareen
Children: three sons and one daughter
Death
Date:
Place:
Cemetery:
Cause of Death:
Religion
Education
BCom
Occupation
Farmer
Employment History
House
MLA
Local Government Service
Councillor and Shire President, Shire of Dandaragan
Party
Nationals WA
Date Elected
9 March 2013
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Shane Love
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
Electorate
Moore
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Moore from 9 March 2013. Elected to the Thirty-Ninth Parliament for Moore on 9 March 2013 in succession to Grant Allen Woodhams (retired). Re-elected 2017.

Office
  • Parliamentary Secretary to the Minister for Regional Development, Lands, Minister Assisting the Minister for State Development from 8 December 2014 to 11 March 2017
  • Acting Speaker of the Legislative Assembly from 24 May 2017

Committees
  • Member Economics and Industry Standing Committee from 15 August 2013 to 14 May 2015
  • Member Education and Health Standing Committee from 23 May 2017
Private Member's Bills
Local Government Amendment (Regional Subsidiaries) Bill 2014 Bill discharged from Notice Paper under Standing Order 144A - 11/10/2016
Background/Membership
Bought land in the Shire of Gingin and Shire of Dandaragan at Badgingarra
Qualifications
BCom
References
Inaugural speech, Parliament of Western Australia, 16 April 2013.
Parliament of Western Australia website. Current Members. Accessed 28 May 2015.
Further Information
Bibliography

No documents found