Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Carolyn Anne Burton
Principal Honours
Birth
Date 30 March 1955 Place Perth, Western Australia
Arrival in WA
Parents
Marriage and Family
Married
Death
Date Place
Cemetery Cause of Death
Religion
Education
Occupation
Finance officer
Employment History
House
MLC
Local Government Service
Party
Labor
Date Elected
17 September 2008
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Carolyn Burton
Valedictory Speech
Burton, Carolyn Anne, Valedictory Speech.pdf
Year Retired/Resigned
2009
Electorate
North Metropolitan
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC for North Metropolitan Region17 September 2008–21 May 2009. Elected to the Thirty-eighth Parliament for North Metropolitan Region on 17 September 2008 to fill vacancy upon resignation of Hon Graham Giffard on 11 August 2008. Retired 21 May 2009.
Private Member's Bills
Background/Membership
Chapter 65. Carolyn Burton Making a Difference.pdfChapter 65. Carolyn Burton Making a Difference.pdf
Qualifications
References
Parliament of Western Australia website. Former Members. Accessed 14 May 2014.
Further Information
Bibliography

No documents found

<<- Return to previous screen