Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Archibald Sanderson


Principal Honours
Birth
Date: 1 April 1870
Place: Brie Brie station, near Glenthompson, Victoria, Australia
Arrival in WA
To Western Australian 1895
Parents
Son of John, pastoralist and wool merchant, and Agnes Roberts
Marriage and Family
Married 9 October 1906, Warlingham, Surrey, England to Maude Louisa Rose Parry (born circa June 1884 and died 5 November 1973), daughter of Bishop Henry Hutton and Mary Leake
Children: four sons and three daughters
Death
Date: 18 June 1937
Place: Lesmurdie, Western Australia
Cemetery: Guildford Cemetery, WA
Cause of Death:
Religion
Church of England
Education
Haileybury College, Christ Church Oxford
Occupation
Lawyer and journalist
Employment History
Worked in New Zealand as Parliamentary reporter for Christchurch Press and sub-editor for Wellington Evening Press
1894 rode bicycle from Melbourne to Coolgardie to report for press
Taught briefly at Perth High School
Joined Morning Herald in 1896 as leader writer and assistant editor
1900–1903 sub-editor Daily News
Developed fruit growing property
Studied viticulture in France 1899–1900
Barrister Inner Temple 1906, WA Bar November 1907
House
MLC
Local Government Service
Darling Range Road Board from 7 March 1898–1901, 1907–1908, chairman 1898–1899
Party
Liberal
Liberal until 1917 then National Country Party in 1922
President Liberal Club from 1911
Date Elected
22 May 1912
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Archibald Sanderson
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1922
Electorate
Metropolitan-Suburban
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC Metropolitan-Suburban 22 May 1912–19 October 1922 (resigned)
Private Member's Bills
Background/Membership
Family moved to England
To Western Australian 1895
Bought 102 acres of land at Lesmurdie 1897
Built Lesmurdie House and St Andrews (which became St Brigid’s Convent)
President Darling Range Vine and Fruit growers’ Association
Returned to England 1903 to study law
Contributed articles frequently to newspapers and published pamphlets eg Liberalism and Labour in Western Australia (Perth 1911)
Secretary Darling Range Railway League
Member Australian Round Table
Qualifications
BA 1892; honours in history
WA Bar November 1907
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, WA, 2001, p. 174.
Metropolitan Cemeteries Board website. Accessed 2 April 2015. http://www2.mcb.wa.gov.au/NameSearch/details.php?id=GB00001608
Further Information
Donald Grant, 'Sanderson, Archibald (1870–1937)', Australian Dictionary of Biography, National Centre of Biography, Australian National University, http://adb.anu.edu.au/biography/sanderson-archibald-8333/text14621, published first in hardcopy 1988, accessed online 11 January 2016.
Bibliography
Lesmurdie, a home in the hills : from the diary of Maude Sanderson