Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Hon Diane Phyllis Airey


Principal Honours
Birth
Date: 4 February 1943
Place: Perth, Western Australia
Arrival in WA
Parents
Daughter of Frederick Ronald Tough, manufacturing engineer (awarded MBE for services to yachting), and Ethel Shirley Kilminster
Marriage and Family
Married 9 February 1963, Claremont, WA, Peter Grant Airey, son of Quentin and Violet Grant
Children: two sons and two daughters
Death
Date:
Place:
Cemetery:
Cause of Death:
Religion
Church of England
Education
Educated Dalkeith Primary School, Claremont High School, Subiaco School of Languages and Culture
University of Western Australia—BA (double major in Italian)
Certificate in Real Estate & Business (REIWA)
Occupation
Landscape designer, electorate officer and manager
Employment History
Draughtswoman 1960–1963
Landscape designer 1979–1985
Provided media training for a time
Electorate officer for Paul Filing MHR 1993–1997
Marketing manager for Airey, Ryan and Hill, consulting engineers, from 1997
Director Stanthel Investments Pty Ltd
House
MLC
Local Government Service
Party
Liberal
Liberal President and secretary, Mt Pleasant branch 1977–1993
State Women’s President 1987–1989
Member State Executive 1987–1989
State Council 1985–1989
Meritorious Service Award for Liberal Party of Australia, 1990
Date Elected
2 February 1993
Inaugural Speech
No inaugural speech given as not sworn in
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Diane Airey
Valedictory Speech
No valedictory speech given
Year Retired/Resigned
1993
Electorate
South Metropolitan
Parliamentary Service
State

Electorates
  • MLC for South Metropolitan Region 2 February 1993 (elected on recount to fill casual vacancy)–21 May 1993 (not sworn in)
  • Contested Victoria Park, 8 February 1986, 7 June 1986 (by-election) and South Metropolitan Region 4 February 1989
Commonwealth

Electorates
  • Contested House of Representatives Cowan, 24 March 1990
Private Member's Bills
Background/Membership
Founder and president Jaycettes Morley branch 1963–1964
Inaugural wine mistress Les Femmes Wine and Food Club 1980
Founder and president, Youth Dance Co of Western Australia 1983–1985
One time member Italia Aus Society
Lifelong participation and interest in yachting
Wrote numerous papers on political organisational procedures and on women’s career prospects
Qualifications
BA (double major in Italian)
References
D Black and G Bolton, Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 3
Further Information
Chapter 28. Diane  Airey Making a Difference.pdf