Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Hon George William Berry


Principal Honours
Birth
Date: 18 May 1913
Place: Maylands, Western Australia
Arrival in WA
Parents
Son of George, handyman and Annie Adelaide Holding, and father-in-law of Ian James Laurance
Marriage and Family
Married 27 February 1943 at St Paul’s Church, Beaconsfield to Dorothy Isabel Straughair, daughter of William Jack and Isabel Rigby
Children: one son and two daughters
Death
Date: 4 April 1998
Place: Residence in Carnarvon
Cemetery:
Cause of Death:
Religion
Church of England
Education
Beaconsfield, East Rockingham and Spearwood Primary Schools and Fremantle Boys’ School (commercial course) until May 1926
Occupation
Farmer
Employment History
Prior to 1941 clerk employed by William Haughton and Co and Jandakot Wool Scouring Co
Enlisted Royal Australian Air Force 29 May 1941, Flight Sergeant
Discharged 2 November 1945
Master butcher at Spearwood 1945–1954
Banana farmer at Carnarvon 1954–1968
House
MLC
Local Government Service
Fremantle Districts (later Cockburn) Road Board circa 1946 –August 1952
Party
Liberal
Joined Liberal Party in Carnarvon in the 1950s
Secretary and Treasurer in local branch
Date Elected
22 May 1968
Inaugural Speech
Berry, George William, Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by George Berry
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1980
Electorate
Lower North
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC Lower North Province 22 May 1968–21 May 1980
Private Member's Bills
Background/Membership
Secretary Carnarvon Banana Growers’ Federation before amalgamation
In pre-war year’s treasurer Spearwood Rovers Soccer Club and member Spearwood Gymnasium Club
Qualifications
References
D Black and G Bolton, eds. Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia, Vol. 2, 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, 2010, p. 16.
Further Information
Bibliography

No documents found