Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Joseph Francis Cullen


Principal Honours
Birth
Date: Circa 1849
Place: Jamberoo, New South Wales, Australia
Arrival in WA
1904
Parents
John, farmer, and Rebecca Johnstone
Brother of Sir William, Chief Justice of New South Wales
Marriage and Family
Married 18 April 1878, St Leonards, Sydney, New South Wales to Annie Butler (born circa 1853 and died circa November 1928), daughter of John and Vianna
Children: one son and two daughters
Death
Date: 31 March 1917
Place: Katanning, Western Australia
Cemetery: Katanning Cemetery, Western Australia
Cause of Death:
Religion
Congregational
Education
State schools and Camden College, Sydney
Occupation
Newspaper owner and editor
Employment History
Congregationalist minister, Windsor, North Sydney, North Willoughby and Watson’s Bay
1886 resigned
Proprietor and editor of a North Sydney paper
From 1906 proprietor and editor Great Southern Herald (Katanning)
House
MLC
Local Government Service
Party
Liberal
Date Elected
4 October 1909
Inaugural Speech
Cullen, Joseph Francis, First Address-in-Reply speech.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Joseph Cullen
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1917
Electorate
South-East
Parliamentary Service
State (Western Australia)

Electorates
  • MLC South East Province 4 October 1909 (by-election)–31 March 1917

State (New South Wales)

Electorates
  • MLA St Leonards 1889–1894
  • Willoughby 1894–1895
  • Contested Willoughby 1895
Private Member's Bills
Background/Membership
Two years in Eastern Goldfields
Free trade in 1890s
Qualifications
References
David Black, and Geoffrey Bolton, Biographical register of members of the Parliament of Western Australia volume one 1870-1930 (rev.ed.). Perth: Western Australian Parliamentary History Project, 2001, p. 56.
Further Information
Bibliography
The Cyclopedia of Western Australia : an historical and commercial review, descriptive and biographical facts figures and illustrations : an epitome of progress. Vol. I