Skip to main content
Home

Members’ biographical register


William Francis Lathlain


Principal Honours
Knight (Kt) (1921)
Birth
Date: 25 September 1862
Place: Clunes, Victoria, Australia
Arrival in WA
To WA circa 1896
Parents
Son of Francis James, miner, and Mary Rice
Marriage and Family
Married 2 April, 1890, Wesleyan Church, Carlton, Melbourne, Victoria to Eva Byford (born circa 1867 and died 5 February 1954), daughter of George and Elizabeth Moythan(?)
Children: two sons and two daughters
Death
Date: 30 October 1936
Place: St Omer's Hospital, West Perth, Western Australia
Cemetery: Karrakatta cemetery, Western Australia
Cause of Death:
Religion
Church of England
Education
Educated locally
Occupation
Manager
Employment History
Warehouseman living in Carlton 1890
Managing Director Economic Stores, Perth
House
MLC
Local Government Service
Mayor of Perth 28 November 1917–1923 and 1930–1932
Party
National
Date Elected
22 May 1926
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by William Lathlain
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1932
Electorate
Metropolitan-Suburban
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC Metropolitan–Suburban Province 22 May 1926–21 May 1932
  • Contested Metropolitan–Suburban Province 7 May 1932
Private Member's Bills
Background/Membership
President Perth Chamber of Commerce 1912-1913
State chairman Commonwealth War Loans Committee 1915–1922
President Empire Loyalty League 1922
Chairman State War Memorial Committee 1926
Qualifications
References
Black, David. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, p. 119.
Courtney, V. All I May Tell.
Erickson, Rica. Dictionary of Western Australians 1829-1914, Vol 5, The Golden Years 1889-1914.
Metropolitan Cemeteries Board. Accessed 2 February 2015. http://www2.mcb.wa.gov.au/NameSearch/details.php?id=KB00099065
West Australian, 31 October 1936.
Who's Who in Australia, (1927–28)
Further Information