Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Charles Christopher Keyser


Principal Honours
Birth
Date: 6 December 1871
Place: Timber station, Vasse near Busselton, Western Australia
Arrival in WA
Parents
Son of Charles Doust, timber contractor and master builder, and Kathleen (Katherine) Thurkle
Marriage and Family
Married 21 April 1898, Manse, Ballarat, Victoria (Presbyterian) to Lucy Sanderson (born circa 1877, United Kingdom), daughter of Thomas and Elizabeth Shaw
Children: three sons and five daughters
Death
Date: 30 October 1965
Place: Bentleigh, Victoria, Australia
Cemetery: Springvale Crematorium, Victoria, Australia
Cause of Death:
Religion
Methodist
Education
Apprenticed to printing trade
Occupation
Clerk
Employment History
By 1898 assistant to Town Clerk, Albany
1901 acting Town Clerk
1906–1911 secretary Greenbushes Road Board
1911–1929 Town Clerk at Wagin
1929–1935 secretary Murray Road Board, Pinjarra
House
MLA
Local Government Service
Party
Labor until 1905 when resigned and became Ministerialist (Liberal)
1902 formed Albany branch Political Labor League
Date Elected
28 June 1904
Inaugural Speech
Keyser, Charles Christopher, Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Charles Keyser
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1905
Electorate
Albany
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Albany 28 June 1904–27 October 1905
  • Contested Albany 27 October 1905, Wagin 29 September 1917 (National Country Party)
Private Member's Bills
Background/Membership
After retirement resided in Victoria
Qualifications
References
Black, David. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, p. 113.
West Australian, 29 June 1904.
The Western Australian Directory, (Wise) (1901 to 1937–38)
Further Information
Bibliography

No documents found