Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Ms Jessica Jane Shaw


Principal Honours
Birth
Date: 3 September 1978
Place: Ascot, England, United Kingdom
Arrival in WA
2006
Parents
Marriage and Family
Death
Date:
Place:
Cemetery:
Cause of Death:
Religion
Education
BA (Dist); LLB (Hons); BA (Hons); LLM
Occupation
Commercial executive
Employment History
House
MLA
Local Government Service
Party
Labor
Date Elected
11 March 2017
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Jessica Shaw
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
Electorate
Swan Hills
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Swan Hills from 11 March 2017. Elected to the Fortieth Parliament for Swan Hills on 11 March 2017, in succession to Francesco (Frank) Angelo Alban (defeated).

Committees
  • Member Economics and Industry Standing Committee from 23 May 2017 (Chair from 24 May 2017)
Private Member's Bills
Background/Membership
Qualifications
BA, LLB, BA (Hons), LLM
References
Further Information
Bibliography
Who pulls the purse strings? : Problems and possibilities in the legislative oversight of executive expenditure in the Australian federal government