Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Phillip Richard Lawrence


Principal Honours
Birth
Date: 24 August 1915
Place: Fremantle, Western Australia
Arrival in WA
Parents
Son of James Victor Lawrence, clerk/accountant, and Margaret Theresa Day
Marriage and Family
Married 6 April 1937, District Registry Office, Fremantle to Clarice May Ward (circa 1916–4 May 2004), daughter of Frederick Ward and Katie Ellen Jones
Children: two sons and one daughter
Death
Date: 25 January 1960
Place: Hilton Park, Western Australia
Cemetery: Fremantle Cemetery, Western Australia
Cause of Death:
Religion
Catholic
Education
Educated Christian Brothers' College, Fremantle
Occupation
Waterside worker
Employment History
Labourer in Fremantle in early 1930s
Went to Doodlakine, worked there as labourer 1937–1940
Truck driver at time of enlistment with Australian Imperial Force 13 August 1940
Served in 2/28th Battalion at Tobruk—Sergeant
Wounded 27 July 1942 and repatriated
Served later in New Guinea, with Staff School; discharged 1945
Joined Waterside Workers Federation at Fremantle, secretary Fremantle branch 1948–1951
House
MLA
Local Government Service
Party
Labor
Member South Fremantle and Fremantle Central branches of Australian Labor Party
Delegate to Fremantle District Council
Date Elected
14 July 1951
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Phillip Lawrence
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1960
Electorate
South Fremantle
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA South Fremantle 14 July 1951 (by-election)–25 January 1960

Committees
  • Member Joint House Committee 1953–1958
Private Member's Bills
Background/Membership
Member Fremantle City sub-branch Return Services League of Australia
Vice patron South Fremantle Football Club
Qualifications
References
Black, David and Geoffrey Bolton. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, p. 148.
West Australian, 26 January 1960.
Further Information