Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Andrew Harriot Henning


Principal Honours
Birth
Date: 17 May 1865
Place: Adelaide, South Australia, Australia
Arrival in WA
Parents
Son of Rudolfe Wilhelm Emil, hotel keeper, and Young Catherine Harriott
Marriage and Family
Married (1) 11 June 1896, Payneham House, Payneham, South Australia to Lavinia Elenora Stewart, (born circa September 1871), daughter of Charles and Mary Ann Wright
Children: one son,
Charles Harriot Henning, dairy farmer and politician
Widowed
Married (2) 28 March 1946, St George’s Cathedral, Perth to Frances Rosa Robley (nee Marchment) (born circa 1889 and died circa 1970), widow of John Robley, daughter of George and Sarah Jane Cripps
No children
Death
Date: 2 December 1947
Place: Mount Hospital, Perth, Western Australia
Cemetery: Karrakatta Cemetery, Western Australia
Cause of Death:
Religion
Church of England
Education
Educated Prince Alfred College and University of Adelaide LLB, 1887?
Occupation
Lawyer
Employment History
1887? South Australian Bar admitted as barrister
Served with firm of Symon, Bakewell and Symon for six years
Set up practice Broken Hill
1894 Western Australian Bar
Set up practice in Coolgardie
Founded firm with branches in Perth and Kalgoorlie
1910 retired from practice and established Shropshire stud
House
MLC
Local Government Service
Party
Date Elected
29 June 1897
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Andrew Henning
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1898
Electorate
North-East
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC North-East Province 29 June 1897–13 May 1898
  • Contested Claremont 24 April 1901

Federal Conventions
  • Represented WA at Federal Convention 1897–1898
Private Member's Bills
Background/Membership
1894 to Coolgardie goldfields
One of founders of Coolgardie Chamber of Mines
1905 purchased property Yalup Brook, south-west of WA
Qualifications
LL B 1887
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 119.
Battye II, p. 416–417.
Research notes (Battye Library) p. 415.
Further Information
Bibliography
The Cyclopedia of Western Australia : an historical and commercial review, descriptive and biographical facts, figures and illustrations : an epitome of progress. Vol. II