Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Edward Charles House


Principal Honours
Awarded Distinguished Flying Medial (DFM) and Distinguished Flying Cross and Bar (DFC)
Birth
Date: 29 September 1916
Place: Broadhurst Private Hospital, Katanning, Western Australia
Arrival in WA
Parents
Son of Montague Roland House, farmer, and Ethel Rhoda Lane
Marriage and Family
Married 31 August 1945, St Philip’s Church, Sydney, NSW to Catherine Joan Callaghan, daughter of James Arthur Callaghan and Euphemia Grant McIntosh
Children: one son,
Montague House, farmer and politician, and three daughters
Death
Date: 1 January 1971
Place: Hollywood Hospital, Nedlands, Western Australia
Cemetery: Karrakatta Cemetery, Western Australia
Cause of Death:
Religion
Church of England
Education
Educated Guildford Grammar School
Occupation
Farmer
Employment History
Farmed on family property at Gnowangerup before World War II
Enlisted Royal Australian Air Force (RAAF) 7 October 1940
Fighter pilot in Middle East, North Africa, Mediterranean and Harassers, Squadron RAAF 450 and 238 Squadron RAF (seconded)—Flight Lieutenant
Awarded DFM, DFC and bar, Africa Star
Discharged 14 September 1945
Returned to farming at Gnowangerup, acquired property from his father in 1954
House
MLC
Local Government Service
Gnowangerup Shire Council 26 May 1962–1966
Executive member Great Southern Regional Council Association
Party
County Party
Date Elected
22 May 1965
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Edward House
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1971
Electorate
South
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC South Province 22 May 1965–1 January 1971

Committees
  • Member Printing Committee 1965–1971
Private Member's Bills
Background/Membership
Member Return Services League of Australia
Chairman Great Southern Legacy
In State Polo team 1956
Qualifications
References
Black, David and Geoffrey Bolton. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, p. 128.
West Australian, 22 February 1965, 4 January 1971.
Further Information