Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
John James McDonald
Principal Honours
Birth
Date 21 July 1869 Place East Ballarat, Victoria, Australia
Arrival in WA
Parents
Son of Michael, cordial manufacturer and ginger beer brewer, and Katherine (Kate) Cosgrave
Marriage and Family
Unmarried
Death
Date 19 June 1934Place Bacchus Marsh, Victoria
Cemetery Melbourne General Cemetery, VictoriaCause of Death
Religion
Catholic
Education
Educated Christian Brothers' College, East Melbourne
Occupation
Prospector
Employment History
Stock raising for his father for three years
1895 to WA, prospecting for 12 years
Employed in soft drink factory until 1921
House
MLA
Local Government Service
Party
Labor
Date Elected
21 October 1911
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by John McDonald
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1914
Electorate
Gascoyne
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Gascoyne 21 October 1911–4 November 1914
Private Member's Bills
Background/Membership
Went to Carnarvon district 1908, became associated with Australian Workers' Union
1913–1914 living in Highgate
Returned to Victoria 1914
Joined Liquor Trades Union 11 November 1914, Trades Hall representative 6 January 1915, on Committee of Management as Aerated Waters representative 1915, vice-president 8 December 1915, President Victorian branch 6 December 1916–9 January 1918
Elected assistant secretary 13 July 1921 and annually until his death
Qualifications
References
Battye, JS. The Cyclopedia of Western Australia, vol 1, p. 347.
Black, David and Geoffrey Bolton. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, p. 127.
Labor Call, 21 and 28 June 1934.
Information supplied by Alleyn Best, Melbourne.
Further Information
Bibliography

No documents found

<<- Return to previous screen