Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Zak Richard Francis Kirkup
Principal Honours
Birth
Date 23 February 1987 Place Subiaco, Western Australia
Arrival in WA
Parents
Marriage and Family
Married 3 February 2018, St George's Cathedral, Perth, WA, to Michelle Gadellaa
Death
Date Place
Cemetery Cause of Death
Religion
Education
Occupation
Manager
Employment History
Strategic Development Manager, BGC Australia
House
MLA
Local Government Service
Party
Liberal
Date Elected
11 March 2017
Inaugural Speech

-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Zak Kirkup
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
Electorate
Dawesville
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Dawesville from 11 March 2017. Elected to the Fortieth Parliament for Dawesville on 11 March 2017, in succession to Kim Desmond Hames (retired).

Office
  • Shadow Parliamentary Secretary to the Leader of the Opposition from 25 March 2017 to 21 December 2017
  • Shadow Minister for Corrective Services from 21 December 2017

Committees
  • Member Community Development and Justice Standing Committee from 23 May 2017

Historical Notes
  • Set a parliamentary record by asking 596 questions on notice by May 2017
Private Member's Bills
Background/Membership
Qualifications
References
"Wedding joy for MLA", Mandurah Times, 7 February 2018, p. 3.
"Kirkup sets record on questions asked", Mandurah Mail, 1 May 2017, p. 3.
Further Information
Bibliography
Wedding joy for MLA
<<- Return to previous screen