Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Harry Hearn


Principal Honours
Appointed Officer of the Order of the British Empire (OBE) 1952
Birth
Date: 24 October 1890
Place: High Wycombe, Buckinghamshire, England, United Kingdom
Arrival in WA
To WA 1912
Parents
Son of Walter Vincent Hearn, cabinetmaker/chair maker, and Louisa Snell
Marriage and Family
Married 9 September 1914, resident of Robert Matheson, Victoria Park, WA to Edith Nellie Matheson (born circa 1889–26 September 1970), daughter of Robert and Edith Ford
Children: one son and one daughter
Death
Date: 20 March 1956
Place: Roelands Hall, Western Australia
Cemetery: Karrakatta Cemetery, Western Australia
Cause of Death:
Religion
Methodist
Education
Occupation
Businessperson
Employment History
Founded furniture firm with twin brother Ernest
Became Life Governor and director of Hearn Bros and Hearnstead Pty Ltd and allied firms
House
MLC
Local Government Service
Party
Liberal
President Perth City branch, vice-president Liberal party (WA Division)
Date Elected
22 May 1948
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Harry Hearn
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1956
Electorate
Metropolitan
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC Metropolitan Province 22 May 1948–20 March 1956

Committees
  • Member Joint House Committee 1950–1956
  • Member Select Committee on the Provisions of the Kauri Timber Co Ltd Agreement Bill 1950
  • Chairman Select Committee on the Workers’ Compensation Act Amendment Bill 1954
Royal Commissions
  • Chairman Hon Royal Commission inquiring into the Town Planning and Development Act Amendment Bill 1951–1952
Private Member's Bills
Background/Membership
President Citizen Rights Association formed to combat socialism and oppose bank nationalisation in 1949 federal election
Chairman Hearn Industries Ltd, one of state’s biggest commercial companies
President Employers’ Federation of WA for several years, vice-president Australia Council of Employer Federations
During World War II Commissioner for Australian Comforts Fund
Member Returned Services of League
Life member WA Cycling Association
Qualifications
References
Black, David and Geoffrey Bolton. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, p. 115.
West Australian, 21 March 1956.
Further Information
Bibliography

No documents found