Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Hon Colin Richard Tincknell


Principal Honours
Birth
Date: 8 August 1953
Place: Wells, Somerset, England, United Kingdom
Arrival in WA
Parents
Marriage and Family
Married
Death
Date:
Place:
Cemetery:
Cause of Death:
Religion
Education
Diploma of Graphic Arts, Cert IV Training & Assessment and Cert IV Business Management
Occupation
Manager
Employment History
Corporate Responsibility Manager, Director, CEO, Media Sales Manager and Printer
House
MLC
Local Government Service
Party
Pauline Hanson's One Nation
Date Elected
11 March 2017
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Colin Tincknell
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
Electorate
South West
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC South West Region for a term commencing 22 May 2017. Elected to the Fortieth Parliament for the South West Region on 11 March 2017 for a term commencing on 22 May 2017.

Committees
  • Member Standing Committee on Estimates and Financial Operations from 23 May 2017
  • Member Joint Standing Committee on Audit from 13 June 2017
  • Co-opted Member Standing Committee on Procedure and Privileges Committee - Standing Order 6(3): Recalling The Council from 19 September 2018 to 4 December 2018
Private Member's Bills
Background/Membership
Qualifications
References
Parliament of Western Australia, Current Members, accessed 22 July 2019.
Further Information