Skip to main content
Home

Members’ biographical register


James MacCallum Smith


Principal Honours
Birth
Date: 26 April 1868
Place: Drumchardny near Inverness, Scotland, United Kingdom
Arrival in WA
1893
Parents
Son of James, gamekeeper, and Helen McPherson
Marriage and Family
Married first wife circa 1899 to Kate Louise Lawrence (born circa 1868 and died 31 March 1937), daughter of Lionel and Elizabeth
No children
Widowed 31 March 1937
Married second wife 11 December 1937, St Joseph’s Church (Roman Catholic) to Aileen Healy (born circa 1893), daughter of Timothy Stephen and July Mary McCartie

No children
Death
Date: 6 August 1939
Place: Perth Hospital, Western Australia?
Cemetery: Dunlichity Cemetery, Scotland
Cause of Death:
Religion
Presbyterian
Education
Occupation
Journalist, businessperson and farmer
Employment History
1884 on staff of Northern Chronicle
Arriving in Australia and in Queensland from 1888, worked briefly on a country paper then manager in Sydney of Australian Mining Standard
To Coolgardie 1893
With Sydney Hocking established Golden Age (1894–1898), Western Australian Goldfields Courier (1894–1898) and Goldfields Morning Chronicle (1896–1898)
Then in 1898 with Arthur Reid established the Sun at Kalgoorlie and in 1901 purchased the Sunday Times
Bought out partner in 1912 and remained sole owner and chairman of directors Sunday Times Publishing Co Ltd, until 1935
Deputy chairman WA Bank until amalgamated in 1927
Then deputy chairman Western Australian Advisory Board Bank of New South Wales
Director Swan Portland Cement Company, Eagle Star Insurance Company, Amalgamation Colleries of Western Australia Limited, chairman Western Australian Finance Limited
Owned Pindar Merino Stud, Canna and Homebush Stud Farm, Cookernup, also wheat farm, Koorda
Exhibited stud sheep, cattle and horses
House
MLA
Local Government Service
Party
Liberal until 1917 then Nationalist
Date Elected
21 October 1914
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by James Smith
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1939
Electorate
North Perth
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA North Perth 2 October 1914–18 March 1939
  • Contested South Province 5 September 1900, Coolgardie 24 April 1901, North Perth 18 March 1939
Delegations
  • Member Secession delegation to Imperial Parliament, 1934
Private Member's Bills
Background/Membership
Arriving in Australia and in Queensland from 1888
To Coolgardie 1893
Vice-president Dominion League of WA
President Scottish League of WA
Estate included endowment for MacCallum Smith chair of veterinary science at University of Western Australia
Qualifications
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, WA, 2010, p. 182–183.
Metropolitan Cemeteries Board website. Accessed 9 April 2015. http://www2.mcb.wa.gov.au/NameSearch/details.php?id=KB00056724
Further Information
V. Courtney, All I May Tell, Sydney: Shakespeare Head, 1956
Dictionary of Western Australians 1829–1914, Vol. 5, The Golden Years 1889–1914, Nedlands: University of Western Australia Press, 1986.
Donald Grant, 'Smith, James MacCallum (1868–1939)', Australian Dictionary of Biography, National Centre of Biography, Australian National University, http://adb.anu.edu.au/biography/smith-james-maccallum-8476/text14905, published first in hardcopy 1988, accessed online 11 January 2016.
Sunday Times (Perth) 13 August 1939
West Australian 11 August 1939
Who's Who in Australia (1938)
Bibliography

No documents found