Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Mr Andrew John Waddell


Principal Honours
Birth
Date: 16 May 1966
Place: Perth, Western Australia
Arrival in WA
Parents
Son of John Leonard Waddell, telephone engineer, and Grada Huts, office manager
Marriage and Family
Married 7 November 1999, Perth to Jenny Davies, daughter of Bart Lowth and Glynis Davies
Children: one daughter
Death
Date:
Place:
Cemetery:
Cause of Death:
Religion
Education
Educated High Wycombe Primary School and Forrestfield High School, Western Australia
Curtin University—B Bus; graduate program at DOPLAR
Occupation
Public servant
Employment History
Industrial officer, Transport Workers Union 1992–1996
Owner operator Computer Deeks (small business) 1996–2000
Director Information Services WA Industrial Relations Commission 2000—2008
House
MLA
Local Government Service
Councillor Shire of Kalamunda from 2013
Shire President, Shire of Kalamunda
Party
Labor
Vice President WA Branch of Australian Labor Party, member State Executive, Administrative Committee
Date Elected
6 September 2008
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Andrew Waddell
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
2013
Electorate
Forrestfield
Parliamentary Service
State

Electorates
  • MLA Forrestfield 6 September 2008—9 March 2013. Elected to the Thirty-Eighth Parliament for Forrestfield (new seat) on 6 September 2008. Defeated by Nathan Morton in the general election of 9 March 2013
  • Contested North Metropolitan Region 14 December 1996
Committees
  • Member Joint Standing Committee on Delegated Legislation from 13 November 2008—30 January 2013
  • Member Parliamentary Services Committee from 13 November 2008

Commonwealth

Electorates
  • Curtin (House of Representatives), 10 November 2001
Private Member's Bills
Background/Membership
Qualifications
B Bus
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 267
Parliament of Western Australia, Former Members, Parliament of Western Australia website, accessed 21 May 2014.

Shire of Kalamunda website. Accessed 12 November 2015.

Further Information
Bibliography

No documents found