Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Richard Robson


Principal Honours
Queen’s medal (three bars)
Birth
Date: 15 March 1867
Place: Tynemouth, Northumberland, England, United Kingdom
Arrival in WA
Travelled to Australia 1887
Parents
Son of John Stephenson, upholsterer, and Mary Young
Marriage and Family
Married 30 April 1895, Christ Church, Geraldton to Clara Hannah Elizabeth Hosken (born circa 1872 and died 18 February 1941), daughter of William and Amy Hale
Children: two sons and three daughters
Death
Date: 30 November 1928
Place: At sea en route from Liverpool to Australia
Cemetery:
Cause of Death:
Religion
Church of England
Education
Mill Hill School, London 1880–1882
Occupation
Businessperson and cabinetmaker
Employment History
Jackaroo on Annean Station in Murchison until after 1890
By 1895 in business at Geraldton as commission and mining agent, and in transport vice president Geraldton Chamber of Commerce in 1898
To Boer War circa 1900, Captain took first Australian contingent of mounted infantry
After end of war stayed in South Africa as Commandant of South African Constabulary in Standarton district
1907 removal contractor and cabinet maker with brother
House
MLA
Local Government Service
Party
Opposition
Date Elected
12 July 1899
Inaugural Speech
No inaugural speech given
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Richard Robson
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1900
Electorate
Geraldton
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Geraldton 12 July 1899 (by-election)–13 June 1900 (resigned) following rejection by Select Committee of his charges of corruption against Forrest Ministry
Private Member's Bills
Background/Membership
Justice of Peace for Bethel district 1901–1907
Returned to Newcastle, England, 1907
Director of Robson and Sons Ltd, cabinet makers and upholsterers of Newcastle and of Laidler, Robsons Ltd of Holmeside, Sunderland
Travelled during winters
Member Newcastle Society of Antiquaries and Natural History Society
Founder and past president of North East Furnishing Employers’ Federation
Qualifications
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, WA, 2010, p. 172.
Metropolitan Cemeteries Board website. Accessed 31 March 2015. http://www2.mcb.wa.gov.au/NameSearch/details.php?id=KB00065859
Further Information