Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Mr Kyran Martin O'Donnell


Principal Honours
Birth
Date: 29 October 1958
Place: Melbourne, Victoria, Australia
Arrival in WA
1975
Parents
Marriage and Family
Death
Date:
Place:
Cemetery:
Cause of Death:
Religion
Education
Occupation
Police officer
Employment History
House
MLA
Local Government Service
Party
Liberal
Member of the Liberal Party
Date Elected
11 March 2017
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Kyran O'Donnell
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
Electorate
Kalgoorlie
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Kalgoorlie from 11 March 2017. Elected to the Fortieth Parliament for Kalgoorlie on 11 March 2017, in succession to Wendy Maxine Duncan (retired).

Office
  • Shadow Minister for Aboriginal Affairs from 25 March 2017

Committees
  • Member Joint Standing Committee on the Commissioner for Children and Young People from 13 June 2017 (Deputy Chair from 21 June 2017)
Private Member's Bills
Background/Membership
Qualifications
References
Further Information
Bibliography

No documents found