Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Mr David (Dave) Joseph Kelly


Principal Honours
Birth
Date: 1 July 1962
Place: East Fremantle, Western Australia
Arrival in WA
Parents
Son of Bernie and Marj
Marriage and Family
Partner: Rachael
Children: two
Death
Date:
Place:
Cemetery:
Cause of Death:
Religion
Education
BA
Occupation
Union secretary
Employment History
Worked for United Voice for 20 years, secretary for 10 years
House
MLA
Local Government Service
Party
Labor
Member of Australian Labor Party
Date Elected
9 March 2013
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Dave Kelly
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
Electorate
Bassendean
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Bassendean from 9 March 2013–present. Elected to the Thirty-Ninth Parliament for Bassendean on 9 March 2013 in succession to Martin Paul Whitely (retired). Re-elected 11 March 2017.
Office
  • Shadow Minister for Water, Fisheries, Youth from 9 April 2013 to 11 March 2017
  • Minister for Water; Fisheries; Forestry; Innovation and ICT; Science from 17 March 2017
Private Member's Bills
Background/Membership
Qualifications
BA
References
Parliament of Western Australia. Inaugural Speech. 17 April 2015.
Parliament of Western Australia website. Current Members. Accessed 27 May 2015. http://www.parliament.wa.gov.au/Parliament/Memblist.nsf/WAllMembersFlat/Kelly,+David+(Dave)+Joseph?opendocument
Further Information