Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Hon Alison Marie Xamon


Principal Honours
Birth
Date: 8 June 1969
Place: Mundaring, Western Australia
Arrival in WA
Parents
Daughter of Alan Crysford Miller, minister of religion, and Kay Diane Middleton, school teacher and psychologist
Marriage and Family
Married 29 September 2002, Perth, WA to Luke Anthony Edmonds, son of Peter Robert Edmonds and Susan Jane Gray
Children: two sons and one daughter
Death
Date:
Place:
Cemetery:
Cause of Death:
Religion
Uniting Church
Education
Educated Applecross Senior High School and John Curtin Senior High School
Murdoch University—BA; LLB
Perth TAFE–Certificate IV Human Services
Occupation
Lawyer and union official
Employment History
Prior to entering politics employed as play leader in the community sector
Union organiser and industrial officer in SSTUWA (State School Teachers' Union of Western Australia) and Australian Nursing Federation
Lawyer for the CEPU (Communications, Electrical, Electronic, Energy, Information, Postal and Plumbing Services Union of Australia)
House
MLC
Local Government Service
Party
Greens WA
Founding member from 1990
Served one term as Greens (WA) State Convenor and two terms as National Convenor
Date Elected
22 May 2009
Inaugural Speech

Inaugural Video
 2017
Speeches
Search for speeches by Alison Xamon
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
Electorate
North Metropolitan
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC East Metropolitan Region from 22 May 2009 to 21 May 2013. Elected to the Thirty-eighth Parliament for the East Metropolitan Region on 6 September 2008 for term commencing 22 May 2009. Defeated 9 March 2013 (term concluded 21 May 2013)
  • MLC North Metropolitan Region for a term commencing 22 May 2017

Office
  • Appointed Greens Parliamentary Liaison/Secretary and Party Whip, May 2017. This appointment is not officially recognised by the standing orders of the LC because four members does not constitute a party.

Committees
  • Member Standing Committee on Legislation from 4 June 2009 to 21 May 2013
  • Member Joint Standing Committee on Corruption and Crime Commission from 24 May 2017 to present
  • Deputy Chair Select Committee on Elder Abuse from 13 September 2017 to present
Private Member's Bills
Criminal Code Amendment Bill (No. 2) 2011 Second reading not agreed to - 6/09/2011
Criminal Code Amendment (Industrial Manslaughter) Bill 2017 Legislative Council Second Reading - 15/06/2017
Electoral Amendment (Access to Ministers) Bill 2012 Legislative Council Second Reading - 18/10/2012
Electoral Amendment (Access to Ministers) Bill 2017 Legislative Council Second Reading - 7/09/2017
Equal Opportunity (LGBTIQ Anti-Discrimination) Amendment Bill 2018 Legislative Council Second Reading - 28/06/2018
Industrial Relations (Equal Remuneration) Amendment Bill 2011 Second reading not agreed to - 23/08/2012,
Industrial Relations (Equal Remuneration) Amendment Bill 2018 Legislative Council Second Reading - 29/03/2018
Occupational Safety and Health Amendment Bill 2010 Legislative Council Second Reading - 1/07/2010
Perth Hills Planning Bill 2010 Second reading not agreed to - 29/11/2012
Background/Membership
Active in Community Legal Sector as member Board Environmental Defender’s Office, Employment Law Centre and Women’s Law Centre
Delegate to Unions WA and member executive Unions WA and Women’s Committee
Perth convenor of Australian People for Health, Education and Development Abroad (APHEDA)
Guild Education Vice-President and Guild President at Murdoch University
Active in many organisations including Friends of East Timor, Deaths in Custody Watch Committee, National Union of Students, Left Alliance, Peace House, Women's International League for Peace and Freedom, People for Nuclear Disarmament, Animal Rights Advocates, Humane Society, WA Association for Out of School Services (WAAOSS)
Qualifications
BA; LLB
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 288.
Parliament of Western Australia, Former Members, Parliament of Western Australia website. Accessed 21 May 2014.
Western Australian Parliamentary Debates, 24 June 2009.
Further Information
Chapter 76. Alison Xamon Making a Difference.pdf
Bibliography
Politics & parenting with passion