Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Sydney Capel Pigott


Principal Honours
Birth
Date: 25 April 1867
Place: St Kilda, Victoria, Western Australia
Arrival in WA
Parents
Son of Louis John Pigott, merchant, and Eliza Jane Fox
Marriage and Family
Married (1) 7 February 1900, All Saints Church St Kilda, Victoria (Church of England) to June Skamp (nee Callanan) (born circa 1856), widow of Richard who died 1890, daughter of Nicholas and Alicia Whyte
Children: two daughters
Widowed 1912 (lost at sea with two daughters)
Married (2) England to Margaret Robertson-Smith
Children: one son
Widowed 28 August 1918
Married (3) 1 May 1919, Church of St Peter, Hampstead, England to Jessie Maude Elliott (born circa 1879), daughter of Frederick George Pargiter
Death
Date: 29 April 1927
Place: Hove, Sussex, England, United Kingdom
Cemetery:
Cause of Death:
Religion
Not stated
Education
Occupation
Pearler
Employment History
In business with his brother in Melbourne
Employed at Fremantle as clerk and supercargo by Barter, Lilly and Hodsworth, pearlers
By 1894 pearling on his own account in Broome with two luggers, expanded business as importer and exporter
1897 owned Roebuck Bay Hotel
Started aerated water factory
1909–1912 accountant for Norman Goldstein and Company, pearlers and merchants
1913–1915 independent pearler
Went to London in 1915 to set up as a pearl merchant
House
MLA
Local Government Service
Broome Municipal Council 1908–1909
Party
Ministerialist
Date Elected
23 July 1901
Inaugural Speech
Pigott, Sydney Capel, Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Sydney Pigott
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1904
Electorate
West Kimberley
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA West Kimberley 23 July 1901–28 May 1904
  • Contested Kimberley 28 June 1904 (Independent)

Office
  • Opposition Whip 1902–1903
  • Leader of the Opposition June 1903–May 1904
Private Member's Bills
Background/Membership
Living in Bournemouth in 1918 and 1919 and in Hove at time of his death
Qualifications
References
Black, David and Geoffrey Bolton. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, p. 163.
Further Information
Bach, JPS. The Pearling Industry of Australia.
Black, David and Geoffrey Bolton. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, p. 163.
Bolton, GC. ‘The Kimberley Pastoral Industry’ (MA thesis, University of WA, 1954)
Erickson, Rica. Dictionary of Western Australians 1829-1914, Vol 5, The Golden Years 1889-1914 .
The Western Australia post office directory (1895/96–1915)
Bibliography

No documents found