Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Cuthbert McKenzie
Principal Honours
Birth
Date 12 April 1851 Place Albany, Western Australia
Arrival in WA
Parents
Son of Hugh, master mariner, and Emily Hind
Marriage and Family
Married 8 August 1881, Albany to Grace Cheyne Moir (born circa April 1854 and died circa April 1932), daughter of Andrew and Emily Trimmer
Children: three sons and four daughters
Death
Date 16 February 1926Place Albany, Western Australia
Cemetery Albany Cemetery, Western AustraliaCause of Death
Religion
Church of England
Education
Occupation
Businessperson
Employment History
Began work at the age of 10 years
Merchant, coastal trade and whaler at Albany until 1881 when developed a business in the town
House
MLC
Local Government Service
Albany Municipal Council nine years
Mayor 1902–1909
Party
Liberal then Country Party from 1914
Ministerial Country Party from 1923
Date Elected
22 May 1910
Inaugural Speech
-McKenzie, Cuthbert, Inaugural Speech.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Cuthbert McKenzie
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1922
Electorate
South-East
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC South-East Province 22 May 1910 – 21 May 1922
  • Contested Albany 22 March 1924
Private Member's Bills
Background/Membership
Member Albany School Board
Justice of the Peace
Lived in retirement in Albany after 1922
Qualifications
References
Albany Advertiser, 17 February 1926.
Battye, JS. The Cyclopedia of Western Australia, vol 1, p. 329–30.
Erikson, Rica. The bicentennial dictionary of Western Australians, pre-1829-1888, Volume III.
Garden, DS. Albany: A Panorama of the Sound from 1827.
West Australian,17 February 1926.
Further Information
Bibliography

No documents found

<<- Return to previous screen