Skip to main content
Home
  • The Legislative Council meets on 11/10/2022 (02:00 PM)
    Council sit 11/10/2022
  • The Legislative Assembly meets on 18/10/2022 (01:00 PM)
    Assembly sit 18/10/2022
  • The Estimates Committee meets on 10/10/2022 (09:30 AM)
    Committee meet 10/10/2022

Ms Caitlin Mary Collins MLA

BA (Hons); DipEd

Acting Speaker





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook

COLLINS, Caitlin Mary, MLA
Member for Hillarys
Australian Labor Party


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Forty-First Parliament for Hillarys on 13 March 2021, in succession to Peter Argyris Katsambanis (defeated).

Parliamentary Appointments

Acting Speaker of the Legislative Assembly from 11 May 2022.

Standing Committees

Member, Education and Health Standing Committee from 12 May 2021.


PERSONAL

Birth

Born 22 July 1988, Aberdeen, Scotland.
Arrived in Victoria, 11 May 1992.
Arrived in Western Australia 1996.

Qualifications and occupation before entering Parliament

BA (Hons); DipEd.
Teacher.

HILLARYS - ELECTORATE PROFILE

The electorate of Hillarys is located in the North Metropolitan Region and includes all or parts of the City of Joondalup.

Comprising of all or parts of the localities of Beldon, Craigie, Hillarys, Kallaroo, Mullaloo and Padbury.

Enrolment - 29, 875 (11 February 2021)

Area - 25 km

Further Biographical Details for Ms Caitlin Mary Collins