Skip to main content
Home
  • The Legislative Council meets on 11/10/2022 (02:00 PM)
    Council sit 11/10/2022
  • The Legislative Assembly meets on 18/10/2022 (01:00 PM)
    Assembly sit 18/10/2022
  • The Estimates Committee meets on 10/10/2022 (09:30 AM)
    Committee meet 10/10/2022

Hon. Shelley Nicole Payne MLC





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
PAYNE, Hon. Shelley, MLC
Member for the Agricultural Region
Australian Labor Party

Parliamentary Service
Elected to the Forty First Parliament for the term commencing 22 May 2021.

Standing Committees
Member, Standing Committee on Legislation: 25 May 2021 - present.
Member, Standing Committee on Environment and Public Affairs: 25 May 2021 - present.

Domestic Committees
Member, Parliamentary Services Committee: 22 June 2021 - present.

PERSONAL

Birth
3 January 1972, Ottawa, Canada

Occupation before entering Parliament and Qualifications
BASc Chemical Engineering (Minor Environmental Engineering)
MSc Environmental Technology (Business and Environment Option)

AGRICULTURAL REGION - ELECTORATE PROFILE
Agricultural Region includes the Legislative Assembly electorates of Central Wheatbelt, Geraldton, Moore, and Roe.

Further Biographical Details for Hon. Shelley Nicole Payne