Skip to main content
Home
  • The Legislative Council meets on 11/10/2022 (02:00 PM)
    Council sit 11/10/2022
  • The Legislative Assembly meets on 18/10/2022 (01:00 PM)
    Assembly sit 18/10/2022
  • The Estimates Committee meets on 10/10/2022 (09:30 AM)
    Committee meet 10/10/2022

Mr Stuart Neil Aubrey MLA

Cert III Electrotechnology; Cert IV Hazardous Area - Electrical; Cert IV Electrical Instrumentation; Cert II Medical Service First Response; Cert II Aquatic Rescue and Public Safety





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
AUBREY, Stuart Neil, MLA
Member for Scarborough
Australian Labor Party


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Forty-First Parliament for Scarborough on 13 March 2021, in succession to Liza Mary Harvey (defeated).


Standing Committees

Member, Joint Standing Committee on Delegated Legislation from 26 May 2021.
Co-opted member, Education and Health Standing Committee's Inquiry into the Esther Foundation and unregulated private health facilities from 16 June 2022.


PERSONAL

Birth

Born 28 December 1990, Pinjarra, Western Australia.

Qualifications and occupation before entering Parliament

Cert III Electrotechnology, Cert IV Hazardous Area - Electrical; Cert IV Electrical Instrumentation; Cert II Medical Service First Response; Cert II Aquatic Rescue and Public Safety.
Under Ground Electrical Technician.



SCARBOROUGH - ELECTORATE PROFILE


The electorate of Scarborough is located in the North Metropolitan Region and includes all or parts of the City of Stirling.

Comprising of all or parts of the localities of Carine, Doubleview, Gwelup, Innaloo, Karrinyup, North Beach, Osborne Park, Scarborough and Trigg.

Enrolment - 30,954 (11 February 2021)

Area - 21 km

Further Biographical Details for Mr Stuart Neil Aubrey