Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets on 03/08/2021 (02:00 PM)
    Assembly sit 03/08/2021
  • The Legislative Council meets on 03/08/2021 (02:00 PM)
    Council sit 03/08/2021
Mr David Anthony Edward Scaife MLA BA (Hons), LLB, LLM
Acting Speaker

House:Legislative Assembly
Party:Australian Labor Party
Electorate:Cockburn

Inaugural Speech: pdf icon to inaugural speech transcript

Inaugural Video: Video link of David Scaife

Speeches by Mr David Anthony Edward Scaife
Portrait of member
Electorate Office:...
Unit 5, 816 Beeliar Drive
Success WA 6164

Postal Address:
PO Box 3483
Success 6964
Ph: 94143266
Email: David.Scaife@mp.wa.gov.au


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook


SCAIFE, David Anthony Edward, MLA
Member for Cockburn
Australian Labor Party


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Forty-First Parliament for Cockburn on 13 March 2021, in succession to Francis (Fran) Michael Logan (retired).

Parliamentary Appointments

Acting Speaker of the Legislative Assembly from 4 May 2021.

Standing Committees

Member, Economics and Industry Standing Committee from 12 May 2021.


PERSONAL

Birth

Born 16 December 1988, Subiaco, Western Australia.

Qualifications and occupation before entering Parliament

BA (Hons), LLB, LLM.
Legal Practitioner Director.


COCKBURN - ELECTORATE PROFILE

The electorate of Cockburn is located in the South Metropolitan Region and includes all or parts of the City of Cockburn.

Comprising of all or parts of the localities of Atwell, Beeliar, Cockburn Central, Coogee, Henderson, Lake Coogee, Munster, South Lake, Success and Yangebup.

Enrolment - 30,783 (11 February 2021)

Area - 45 km