Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets on 10/10/2023 (01:00 PM)
    Assembly sit 10/10/2023
  • The Legislative Council meets on 10/10/2023 (01:00 PM)
    Council sit 10/10/2023
  • The Community Development meets today (01:00 PM)Watch live

Dr Jagadish (Jags) Krishnan MLA

MBBS; FRACGP

Parliamentary Secretary to the Minister for Finance; Commerce; Women's Interests





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
KRISHNAN, Dr Jagadish (Jags), MLA
Member for Riverton
Australian Labor Party


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Forty-First Parliament for Riverton on 13 March 2021, in succession to Dr Michael (Mike) Dennis Nahan (retired).

Ministerial Appointments

Parliamentary Secretary to the Minister for Finance; Commerce; Women's Interests from 14 December 2022.

Standing Committees

Member, Economics and Industry Standing Committee from 12 May 2021 to 21 February 2023.



PERSONAL

Birth

Born 23 April 1972, Kotagiri, India.
Arrived in Western Australia 12 June 2006.

Qualifications and occupation before entering Parliament

MBBS; FRACGP.
General Practitioner.



RIVERTON - ELECTORATE PROFILE

The electorate of Riverton is located in the South Metropolitan Region and includes all or parts of the City of Canning, City of Cockburn and the City of Melville.

Comprising of all or parts of the localities of Brentwood, Bull Creek, Leeming, Mt Pleasant, Riverton, Rossmoyne, Shelley and Willetton.

Enrolment - 29,054 (11 February 2021)

Area - 24 km

Further Biographical Details for Dr Jagadish (Jags) Krishnan