Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets on 12/10/2021 (02:00 PM)
    Assembly sit 12/10/2021
  • The Legislative Council meets on 12/10/2021 (02:00 PM)
    Council sit 12/10/2021
  • The Public Administration meets today (01:15 PM)Watch live
Hon. Steven John Martin MLC
Shadow Minister for Housing; Forestry
Deputy Chair of Committees

House:Legislative Council
Party:Liberal Party
Electorate:Agricultural Region

Inaugural Speech: pdf icon to inaugural speech transcript

Inaugural Video: Video link of Steve Martin

Speeches by Hon. Steven John Martin
Portrait of member
Electorate Office:...
31 Ord Street
West Perth WA 6005

Ph: (08) 9481 0082
Email: Steve.Martin@mp.wa.gov.au


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook

MARTIN, Hon. Steven, MLC
Member for the Agricultural Region
Liberal Party

Parliamentary Service
Elected to the Forty First Parliament for the term commencing 22 May 2021.

Parliamentary Party/Shadow Appointments
Shadow Minister for Housing; Forestry

Parliamentary Appointments
Deputy Chair of Committees: 25 May 2021 - present.

Standing Committees
Deputy Chair, Standing Committee on Legislation: 25 May 2021 - present.

PERSONAL

Birth
26 February 1963, Narrogin, Western Australia

Marital Status
Married

Occupation before entering Parliament and Qualifications
Farmer


AGRICULTURAL REGION - ELECTORATE PROFILE
Agricultural Region includes the Legislative Assembly electorates of Central Wheatbelt, Geraldton, Moore, and Roe.

Further Biographical Details for Hon. Steven John Martin