Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets on 14/02/2023 (01:00 PM)
    Assembly sit 14/02/2023
  • The Legislative Council meets on 14/02/2023 (02:00 PM)
    Council sit 14/02/2023

Mr Stephen James Price MLA

GradDipMan; MBA

Deputy Speaker of the Legislative Assembly





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook

PRICE, Stephen James, MLA
Member for Forrestfield
Australian Labor Party


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Fortieth Parliament for Forrestfield on 11 March 2017, in succession to Nathan Wray Morton (defeated).
Re-elected 2021.

Parliamentary Appointments

Acting Speaker of Legislative Assembly from 16 May 2017 to 7 December 2020.
Deputy Speaker of the Legislative Assembly from 29 April 2021.

Standing Committees

Member, Economics and Industry Standing Committee from 23 May 2017 to 29 January 2021.
Member, Procedure and Privileges Committee from 12 May 2021.


PERSONAL

Birth

Born 5 October 1969, Bunbury, Western Australia.

Qualifications and occupation before entering Parliament

GradDipMan; MBA.
Union Official.


FORRESTFIELD - ELECTORATE PROFILE

The electorate of Forrestfield is located in the East Metropolitan Region and includes all or parts of the City of Gosnells and the City of Kalamunda.

Comprising of all or parts of the localities of Forrestfield, Gooseberry Hill, High Wycombe, Kenwick, Kewdale, Maddington, Maida Vale, Orange Grove and Wattle Grove.

Enrolment - 28,005 (11 February 2021)

Area - 58 km

Further Biographical Details for Mr Stephen James Price