Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets on 14/02/2023 (01:00 PM)
    Assembly sit 14/02/2023
  • The Legislative Council meets on 14/02/2023 (02:00 PM)
    Council sit 14/02/2023
  • The Select Committee into Child Development Services meets on 09/02/2023 (10:00 AM)
    Committee meet 09/02/2023

Hon. Rosetta (Rosie) Sahanna MLC





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
SAHANNA, Hon. Rosetta (Rosie), MLC
Member for the Mining and Pastoral Region
Australian Labor Party

Parliamentary Service
Elected to the Forty First Parliament for the term commencing 22 May 2021.

Standing Committees
Member, Standing Committee on Uniform Legislation and Statutes Review: 25 May 2021 - present.

PERSONAL

Birth
12 February 1960, Broome, Western Australia

Occupation before entering Parliament and Qualifications
Operations Manager
Diploma Business Administration

MINING AND PASTORAL REGION - ELECTORATE PROFILE
Mining and Pastoral Region includes the Legislative Assembly electorates of Kalgoorlie, Kimberley, North West Central and Pilbara.

Further Biographical Details for Hon. Rosetta (Rosie) Sahanna