Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets on 22/06/2021 (02:00 PM)
    Assembly sit 22/06/2021
  • The Legislative Council meets on 22/06/2021 (02:00 PM)
    Council sit 22/06/2021
  • The Estimates and Financial Operations Committee meets on 23/06/2021 (10:15 AM)
    Committee meet 23/06/2021
Hon. Neil Thomson MLC
Shadow Minister for Planning; Lands; Heritage

House:Legislative Council
Party:Liberal Party
Electorate:Mining and Pastoral Region

Inaugural Speech: pdf icon to inaugural speech transcript

Inaugural Video: Video link of Neil Thomson

Speeches by Hon. Neil Thomson
Portrait of member
Electorate Office:...
PO Box 1452 Broome WA 6725
Broome WA 6725

Ph: (08) 9193 7363
Email: neil.thomson@mp.wa.gov.au


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook

THOMSON, Hon Neil, MLC
Member for the Mining and Pastoral Region
Liberal Party

Parliamentary Service
Elected to the Forty First Parliament for the term commencing 22 May 2021.

Parliamentary Party/Shadow Appointments
Shadow Minister for Planning; Lands and Heritage.

Standing Committees
Member, Joint Standing Committee on the Commissioner for Children and Young People: 25 May 2021 - present.

PERSONAL

Birth
27 January 1963, Opotiki, New Zealand

Marital Status
Married

Occupation before entering Parliament and Qualifications
Consultant
Bachelor of Agricultural Science
Masters of Science (Agriculture)

MINING AND PASTORAL REGION - ELECTORATE PROFILE
Mining and Pastoral Region includes the Legislative Assembly electorates of Kalgoorlie, Kimberley, North West Central and Pilbara.