Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets on 14/02/2023 (01:00 PM)
    Assembly sit 14/02/2023
  • The Legislative Council meets on 14/02/2023 (02:00 PM)
    Council sit 14/02/2023
  • The Select Committee into Child Development Services meets on 09/02/2023 (10:00 AM)
    Committee meet 09/02/2023

Hon. Neil Thomson MLC

Shadow Minister for Planning; Lands; Heritage





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
THOMSON, Hon Neil, MLC
Member for the Mining and Pastoral Region
Liberal Party

Parliamentary Service
Elected to the Forty First Parliament for the term commencing 22 May 2021.

Parliamentary Party/Shadow Appointments
Shadow Minister for Planning; Lands and Heritage.

Standing Committees
Member, Joint Standing Committee on the Commissioner for Children and Young People: 25 May 2021 - present.

PERSONAL

Birth
27 January 1963, Opotiki, New Zealand

Marital Status
Married

Occupation before entering Parliament and Qualifications
Consultant
Bachelor of Agricultural Science
Masters of Science (Agriculture)

MINING AND PASTORAL REGION - ELECTORATE PROFILE
Mining and Pastoral Region includes the Legislative Assembly electorates of Kalgoorlie, Kimberley, North West Central and Pilbara.

Further Biographical Details for Hon. Neil Thomson